Jak dbać o bramę garażową (nie tylko) zimą?
Wybierając bramę garażową, zwracamy uwagę na wiele parametrów. Jedną z ważniejszych cech bramy garażowej jest jej termoizolacyjność — wybór bramy o odpowiedniej klasie termoizolacyjności pozwala zminimalizować straty ciepła. Chcemy także, by nasza brama garażowa była wyposażona w automatykę, zwiększającą komfort użytkowania. Do tego powinna być estetyczna i pasować do stylistyki budynku. Oczywiście koniecznym warunkiem jest solidne wykonanie i bezawaryjność. Dzięki bogatej ofercie bram garażowych możemy bez większych przeszkód dobrać bramę idealną. Ale czy my potrafimy odwdzięczyć się bramie odpowiednim serwisowaniem, dobranym do pory roku? Dziś doradzimy, jak dbać o bramę garażową, aby służyła nam przez wiele lat, bez ryzyka awarii.
Montaż bramy garażowej — na co uważać?
Warto wiedzieć, że na prawidłowe działanie bramy garażowej duży wpływ ma jakość wykonania montażu. Miejsce montażu powinno być czyste i pozbawione pyłów i innych zanieczyszczeń. Z tego powodu zalecane jest, by montaż bramy garażowej został przeprowadzony po zakończeniu wszelkich prac, w których czasie może wystąpić duże zapylenie (np. podczas wykańczania elewacji naszego domu). Najważniejsze, aby w momencie montażu bramy garażowej zwrócić uwagę na to, by do automatyki bramy nie dostały się żadne zabrudzenia. Bardzo istotna jest także czystość prowadnic podsufitowych — znajdujący się w nich kurz, pył, piasek czy inne zabrudzenia mogą skutecznie uszkodzić mechanizm. Jeżeli planujemy remont garażu lub izolacji w budynku, w którym znajduje się brama garażowa z automatyką, wówczas bardzo ważne jest, aby dokładnie zabezpieczyć wszystkie elementy bramy przed uszkodzeniem.
Regularne przeglądy serwisowe bramy garażowej
Elementy bramy garażowej, jak każda eksploatowana rzecz, ulegają zużyciu, co jest zjawiskiem w pełni naturalnym. Istotne jest jednak, aby w porę wychwycić moment, w którym następuje zużycie danej części i wymienić go na nowy. W tym celu konieczne jest przeprowadzanie sezonowych przeglądów. Co najmniej raz do roku warto zadbać o kompleksowy serwis bramy wykonany przez specjalistę — jest to szczególnie istotne w przypadku bram z napędem automatycznym. Wówczas brama garażowa wraz z automatyką zostanie dokładnie sprawdzona pod kątem działania, a także zużycia części. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, odpowiednie części zostaną wymienione na nowe. Pozwoli to zminimalizować ryzyko niespodziewanej awarii.
Systematyczne czyszczenie bramy garażowej
Równie ważne co sezonowe przeglądy przeprowadzane przez fachowców, jest samodzielne dbanie o bramę garażową. Ważne jest, żeby systematycznie przeprowadzać przegląd we własnym zakresie. Pamiętaj, aby usunąć wszelkie przedmioty, które mogą utrudnić obsługę bramy — jej otwieranie, czy zamykanie. Mycie bram garażowych można podzielić na dwa etapy. W inny sposób powinna być myta brama garażowa od wewnętrznej strony, a nieco inaczej może być przeprowadzane czyszczenie od zewnątrz. Od wewnętrznej strony, gdzie bramy garażowe mają zainstalowaną automatykę, nie można stosować zbyt dużej ilości wody. Najlepiej zwilżyć miękką ściereczkę wodą z dodatkiem łagodnego detergentu, a następnie przetrzeć wszystkie elementy, dokładnie usuwając kurz, piasek i zabrudzenia. Bardzo ważne jest także regularne czyszczenie elementów jezdnych oraz ruchomych, ponieważ ziarenka piasku mogą spowodować skrócenie żywotności tych części. Należy pamiętać także o przetarciu uszczelek bramy, a następnie o wytarciu ich do sucha. W kolejnym kroku możemy przejść do mycia zewnętrznej części. Skrzydło bramy można umyć silnym strumieniem wody, przecierając ścierką, lub miękką gąbką z dodatkiem delikatnego płynu — warto najpierw przetestować działanie detergentu na farbę bramy, aby sprawdzić, czy nie powoduje przebarwień.
Konserwacja bram garażowych przed zimą (i w jej trakcie)
Niskie temperatury w czasie zimowych miesięcy, a także trudne warunki atmosferyczne mogą w dużym stopniu zaszkodzić bramom garażowym. Dlatego właśnie bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja bramy zimą. Bramy garażowe wyposażone są w uszczelkę — to właśnie ona chroni przed chłodnym powietrzem z zewnątrz, a także przed wilgocią. Należy pamiętać o regularnej konserwacji bramy. Zgodnie z zaleceniami producentów uszczelki powinny być smarowane odpowiednim preparatem na bazie silikonu. Dzięki temu guma uszczelki będzie elastyczna i bardziej odporna na działanie niskich temperatur. Najpierw oczyszczamy uszczelkę wilgotną ściereczką, ciepłą wodą, a następnie dokładnie osuszamy. W następnym kroku należy uszczelki dokładnie nawilżyć silikonem.
Istotne jest także systematyczne odśnieżanie bramy — nawet jeżeli nie mamy w planach w danym dniu otwierania bramy garażowej. Zalegający śnieg, lód, a także błoto pośniegowe mogą spowodować skrócenie żywotności, a także awarię bramy garażowej. Odśnieżając bramy garażowe najlepiej używać w tym celu łopaty do śniegu oraz miotły. Pod żadnym pozorem nie należy używać soli, ponieważ może ona uszkodzić elementy bramy, uszczelki, a także samo skrzydło bramy.
Regularna konserwacja bram garażowych pozwala na utrzymanie ich w doskonałej kondycji. Chcesz dowiedzieć się więcej o automatycznych bramach garażowych? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami!