fbpx

Częste usterki napędów do bram garażowych – dlaczego brama do garażu nie działa?

Dlaczego mój napęd bramy garażowej nie działa? Dlaczego brama się nie zamyka? Z takimi pytaniami klienci nierzadko zgłaszają się do wykonawców bram i napędów do bramy w garażu. Brama przestała się otwierać lub zamykać, pilot nie odpowiada, a napęd nie działa – co robić? Zacznij od poszukiwania źródła problemu. W przypadku bram wjazdowych do garażu przyczyn awarii może być wiele, ale usterki najczęściej wynikają z częstych błędów i niedopatrzeń albo zaniedbań ze strony wykonawcy lub użytkowników napędu i bramy. Jakie są najczęstsze awarie napędu do bramy garażowej? Poznaj popularne przyczyny awarii napędów i uniknij problemów z działaniem bramy w przyszłości.

Napęd bramy garażowej nie działa – co teraz?

Napęd do bramy do garażu ma za zadanie ułatwiać codzienne korzystanie z garażu. Dzięki zastosowaniu automatyki do bramy garażowej nie musisz opuszczać auta przed wjazdem do garażu bez względu na pogodę i porę dnia. To duże udogodnienie, szczególnie wtedy, kiedy z garażu często korzysta więcej niż jedna osoba. Problem pojawia się, kiedy któryś z elementów bramy czy napędu ulega awarii.

Bramy garażowe z napędem są mało awaryjne i zwykle działają bez usterek przez wiele lat. Ewentualne kłopoty z funkcjonowaniem napędu mogą wynikać z błędów w użytkowaniu lub występują w przypadku, kiedy po intensywnej eksploatacji awarii ulegają elementy mechaniczne instalacji. Podstawą rozwiązania problemu jest odnalezienie przyczyny, a te mogą być różne w zależności od konkretnego przypadku.

Źle dobrany napęd do bramy w garażu

Jedną z najczęściej spotykanych przyczyn błędów w pracy siłownika jest nieprawidłowe dopasowanie napędu do parametrów bramy. Ten z pozoru błahy powód może skończyć się wymianą instalacji na nową, a to, rzecz jasna, generuje niepotrzebne, dodatkowe koszty. Nie bez powodu producenci napędów tak często mówią o konieczności przemyślanego doboru odpowiedniego napędów do poszczególnych bram i podają bardzo konkretne parametry w specyfikacji produktu. Przy wyborze automatyki do bram garażowych od uwagę należy wziąć rozmiar i wagę bramy.

Bywa, że pomimo zaleceń producenta klienci decydują się na zbyt słaby napęd. W Beninca niezmiennie przypominamy, że aby napęd bramy garażowej działał bez zarzutu przez długi czas, najlepiej wybrać silnik z zapasem mocy, przystosowany do pracy z większym ciężarem, niż ciężar wybranej bramy. Napęd bramy narażony na obciążenia większe, niż te przewidziane przez producenta, może ulec spaleniu.

Zbyt rzadka konserwacja zawiasów i elementów mechanicznych

Zbyt rzadko, niewłaściwie lub wcale nie poddane konserwacji elementy mechaniczne mogą być przyczyną uszkodzeń i awarii. Napęd  do bramy, tak jak każde inne urządzenie, wymaga okresowej konserwacji i przeglądu. Codzienne, intensywne użytkowanie bramy doprowadza do naturalnego zużywania się elementów. Aby uniknąć niespodziewanego uszkodzenia instalacji, należy regularnie konserwować i sprawdzać elementy napędu oraz bramy. Profilaktyczne działania konserwacyjne na zawiasach i elementach mechanicznych pomogą uniknąć serwisu siłownika. Smary i inne preparaty oraz uważny przegląd wykonany najlepiej przez fachowca zapewnia długą żywotność napędu. Problemy z działaniem automatyki mogą wynikać z samodzielnej, nieprofesjonalnie wykonanej konserwacji. W przypadku części automatyki bramy lepiej oddać czynności konserwacyjne specjalistom.

Zabrudzona lub uszkodzona fotokomórka

Brama wjazdowa nie reaguje na pilot? Sprawdź fotokomórki. Bywa, że przyczyną problemów z działaniem napędu są zabrudzone fotokomórki. Najczęściej jest to wina śniegu lub błota, które mogą osiadać na elementach mechanizmu. Osiadający na czujnikach fotokomórek brud, liście, kurz lub śnieg może powodować nieprawidłowości w funkcjonowaniu bramy. W tym przypadku wystarczy raz na jakiś czas samodzielnie wyczyścić fotokomórkę i problem znika. Problemem może też być zbyt duże nasłonecznienie zakłócające fale podczerwieni lub przypadkowe potrącenie którejś z fotokomórek Jeśli któryś z elementów fotokomórek jest jednak uszkodzony, konieczny będzie serwis ze strony fachowca.

Zakup części do bram u różnych producentów

To kolejny z pozoru błahy czynnik, który może okazać się przyczyną uszkodzenia i przerwania pracy napędu i bramy. Kłopoty z działaniem napędu i awarie mogą wynikać z niekompatybilności elementów mechanizmu. Nie wszystkie części i akcesoria produkowane przez różnych producentów będą ze sobą kompatybilne. Zaleca się zakup pełnego zestawu do systemu automatyki u jednego producenta, aby uniknąć uszkodzeń. Odradzamy też stosowanie tańszych zamienników elementów napędu w razie drobnych napraw

Co robić, kiedy napęd do bramy garażowej nie otwiera bramy?

Przyczyn problemów z działaniem napędu do bramy może być wiele – może to być nawet rozładowana bateryjka w pilocie, mechaniczne uszkodzenie instalacji czy przerwa w zasilaniu. Masz problemy z automatyką do bramy garażowej? W przypadku awarii skorzystaj z usługi profesjonalnego serwisu i ciesz się w pełni sprawną bramą.