fbpx

Czym otwierać automatyczny szlaban parkingowy? Pilotem, kartą, telefonem – które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej?

Sprawny dostęp pojazdów do parkingu znajdującego się w okolicy budynku, do którego chcemy się udać, to nie tylko jeden z elementów zarządzania ruchem, ale i klucz do utrzymania bezpieczeństwa. Choć wybór odpowiedniego szlabanu parkingowego można uznać za ważny krok na drodze do sukcesu, kropką nad i przedsięwzięcia jest zrozumienie, jak skutecznie go obsługiwać. Poznaj metody otwierania automatycznego szlabanu mające związek ze stopniem kontroli dostępu. W tym artykule omówimy sposób działania poszczególnych systemów.

Zalety automatycznych szlabanów parkingowych

Zanim przejdziemy do metod otwierania automatycznych szlabanów parkingowych, warto podkreślić zalety wpisane w ten element infrastruktury zapobiegającej nieautoryzowanemu dostępowi. Niezależnie od tego, gdzie zamontowałeś automatyczny szlaban parkingowy i jaki cel Ci przyświecał, korzyści zawsze są takie same.  Szlaban to przede wszystkim zwiększone bezpieczeństwo i sposób na automatyzację wejść i wyjść. Zapewnia łatwy i szybki dostęp autoryzowanym użytkownikom, poprawiając ich ogólne wrażenia, a także dostosowuje się do rosnących potrzeb obiektu parkingowego, umożliwiając jego łatwą modernizację.  Usprawnia przepływ pojazdów, minimalizując zatory w punktach wjazdu i wyjazdu, a ponadto upraszcza pobieranie opłat parkingowych i umożliwia dokładne śledzenie płatności. Decydując się na szlaban parkingowy, zmniejszasz potencjalne straty wynikające z nieautoryzowanego parkowania. Co istotne, automatyczne szlabany parkingowe współpracują z innymi systemami bezpieczeństwa i zarządzania, zapewniając kompleksowe rozwiązanie.

Skuteczne metody otwierania automatycznych szlabanów parkingowych

Istnieje przynajmniej kilka metod otwierania automatycznych szlabanów parkingowych. Ich wybór zależy tak naprawdę od tego, gdzie i w jakim celu zamontowano szlaban.  Na niedużych parkingach prywatnych, znajdujących się na osiedlach mieszkaniowych lub przy budynkach biurowych, najczęściej stosuje się zdalne sterowanie za pomocą pilota. Pozwala on na aktywację szlabanu na odległość. Innym popularnym rozwiązaniem jest system oparty na kartach, które przykłada się do czytnika.  Rozwiązanie znakomicie sprawdza się w miejscach, gdzie wymagane jest parkowanie długoterminowe lub dostęp na zasadzie abonamentu. Z kolei na parkingach publicznych najczęściej można spotkać systemy biletowe pozwalające na otwarcie szlabanu po uprzednim włożeniu ważnego biletu do czytnika. Bilet opatrzony jest znacznikiem czasu lub zakodowany godziną wejścia.  Tego typu system skutecznie zarządza dużym natężeniem ruchu, zapewniając przejrzysty zapis czasu parkowania. Poznaj pozostałe metody otwierania automatycznych szlabanów parkingowych.

Czytniki kodów PIN

Tego typu system sprawdza się w miejscach, gdzie bilety lub fizyczne przepustki są po prostu niepraktyczne. Dostęp do parkingu uzyskuje się po wprowadzeniu unikalnego kodu PIN na klawiaturze. Jeśli zostanie on pozytywnie zweryfikowany, pasując do listy autoryzowanych wejść, szlaban otworzy się, a właściciel kodu uzyska dostęp do strefy parkowania.

Czujniki RFID

System wykorzystujący znaczniki RFID (identyfikacja częstotliwości radiowej) przymocowane do pojazdów najczęściej stosuje się na parkingach korporacji czy też klubów członkowskich. Kiedy pojazd z autoryzowanym tagiem RFID zbliża się do bramki barierowej, czytnik rozpoznaje go i automatycznie otwiera szlaban.

System ANPR

Automatyczne rozpoznawanie tablic rejestracyjnych, czyli system ANPR, to rozwiązanie stosowane na nowoczesnych parkingach, szczególnie tych, gdzie podwyższone bezpieczeństwo jest kwestią priorytetową. Uniemożliwia dostęp do parkingu pojazdom nieautoryzowanym.

Kamery LPR

Płynne, a przede wszystkim bezpieczne parkowanie to coś, czego oczekuje się na parkingach komercyjnych zarówno tych znajdujących się w przestrzeni miejskiej, jak i w podziemnych parkingach krytych, sąsiadujących z dużymi obiektami handlowymi. To właśnie w takich miejscach znakomicie sprawdza się system kamer LPR, czyli technologia rejestrująca i rozpoznająca tablice rejestracyjne zbliżające się do bramy szlabanu. Eliminuje on potrzebę posiadania fizycznej przepustki lub biletu.

Telefon komórkowy

Wygoda i integracja z nowoczesną technologią – to dwa główne powody wpływające na popularność systemów parkingowych opartych na smartfonach. Użytkownik rejestruje swój pojazd w aplikacji mobilnej, by następnie za jej pośrednictwem otwierać szlaban (sygnał Bluetooth, Wi-Fi).  Jako że aplikacja obsługuje płatności za opłaty parkingowe, uwalnia użytkowników od konieczności posiadania gotówki.

Który system jest najlepszy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż na wygodę i wydajność rozwiązania wpływa wiele czynników. Pierwszym z nich jest rodzaj obiektu parkingowego – mieszkalny, komercyjny lub publiczny – mający związek z intensywnością ruchu na przejeździe i czasem otwierania szlabanu parkingowego. Wybrany system musi poradzić sobie z obsługą wjeżdżających i wyjeżdżających z obiektu pojazdów, by nie dochodziło do zatorów. Ważną kwestią jest poziom bezpieczeństwa. Niektóre miejsca potrzebują nadzoru wideo lub uwierzytelniania użytkowników. Idealny system obsługi automatycznego szlabanu parkingowego to taki, który jest łatwy w obsłudze zarówno dla użytkowników, jak i operatorów. Nie bez znaczenia jest też możliwość integracji systemu z istniejącym oprogramowaniem np. z innymi systemami bezpieczeństwa. Inne czynniki, które również należy wziąć pod uwagę, to kosz instalacji, wydatki na jego konserwację oraz skalowalność systemu.

Automatyczne szlabany Beninca

Jeśli zarządzasz terenem biurowca, centrum handlowego, hotelu czy też uczelni i dopiero rozważasz zakup systemu parkingowego, polecamy Twojej uwadze automatyczne szlabany Beninca z systemami parkingowymi Beninca. Są one produkowane w wersji 24V, dzięki czemu są przeznaczone do intensywnego użytkowania. Wszystkie modele (do 5 metrów dł. ramienia i do 8 metrów dł. ramienia) wyposażone są w amperometryczne wykrywanie przeszkód, by maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania. Umożliwiają zewnętrzne odblokowanie w przypadku zaniku prądu. Użycie wysokiej jakości komponentów jest – stali i brązu – jest gwarantem niezawodnej pracy przez długie lata. Możesz również zdecydować się na kompleksowe rozwiązanie, jakim jest  Beninca Park System, umożliwiający zarządzanie dowolnej wielkości strefami parkingowymi.

Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem:

https://beninca.pl/domofon-do-bramy-na-co-zwrocic-uwage-by-wybrac-ten-wlasciwy/