Domofony przewodowe czy bezprzewodowe – co wybrać?
Bez względu na to, czy mieszkamy w kawalerce, czy w wielometrowym domu z tarasem, obowiązkowym wyposażeniem każdej nieruchomości jest domofon. To dzięki niemu możemy nawiązać łączność z osobami przebywającymi tuż przed posesją. Na rynku dostępnych jest dziś wiele różnych modeli domofonów. Znajdziemy wśród nich zarówno tradycyjny domofon przewodowy typu slim, jak i bezprzewodowy. Dla najbardziej wymagających producenci stworzyli również wideodomofon. Jakie rodzaje domofonów warto wziąć uwagę? Czym różnią się między sobą i jak kształtuje się cena poszczególnych domofonów? Oto wszystko, co warto wiedzieć na ten temat.
Domofon – najważniejsze funkcje
Głównym zadaniem każdego domofonu jest umożliwienie otwierania drzwi wejściowych lub furtki bez konieczności wychodzenia z domu. Jest to możliwe dzięki połączeniu urządzenia elektronicznego z czujnikiem zamontowanym w otwieranej konstrukcji. Przyciskając odpowiednio oznaczony guzik na domofonie, automatycznie aktywujemy impuls przerywający działanie elektrozamka. Oto główna zasada działania każdego domofonu. Impuls rozłączający elektrozamek umożliwia otwarcie drzwi wejściowych do mieszkania lub bloku, a także furtki, z którą został połączony domofon podczas instalacji. Panel umieszczony na zewnątrz nieruchomości jest znany jako bramofon.
Wciśnięcie odpowiedniego przycisku na zewnętrznym domofonie aktywuje również sygnał dźwiękowy w lokalu, w którym znajduje się urządzenie. To informacja dla mieszkańców o tym, że ktoś próbuje wejść do budynku.
Większość współczesnych domofonów daje jednak użytkownikom znacznie więcej możliwości. Domofon analogowy umożliwia nawiązanie połączenia głosowego z osobami chcącymi dostać się na teren posesji. Nowoczesny wideodomofon jest dodatkowo wyposażony w niewielki ekran, na którym widać, co dzieje się w okolicach drzwi lub furtki. Na rynku jest też dostępny domofon jednoabonamentowy. Jego konstrukcja umożliwia m.in. konfigurację za pomocą wiadomości SMS.
Rodzaje domofonów
W domofon jest dziś wyposażony niemal każdy dom jednorodzinny, blok i budynek mieszkalny innego typu. Takie urządzenia instaluje się również w instytucjach użyteczności publicznej, w których szczególnie istotne jest bezpieczeństwo. Są wśród nich na przykład szkoły czy przedszkola. Podstawowe rodzaje domofonów obejmują urządzenia analogowe i cyfrowe, a także przewodowe i bezprzewodowe. Na rynku są również dostępne nowoczesne gadżety, łączące kilka funkcji. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto przyjrzeć się im bliżej.
Domofon analogowy – charakterystyka
To zdecydowanie najbardziej tradycyjny model domofonu. Urządzenie to jest dziś stosowane coraz rzadziej, ponieważ zastępuje się nowoczesnymi modelami. Domofon analogowy jest przydatny w niewielkich budynkach, takich jak domy jednorodzinne. Do ich zalet z pewnością należy łatwy montaż. Domofony analogowe cechuje też bezproblemowa obsługa, tak ważna w przypadku przedmiotów codziennie używanych w każdym domu.
Montaż domofonu analogowego nie zajmuje wiele czasu, dlatego warto w niego zainwestować, jeśli zależy nam na uniwersalnym rozwiązaniu. Domofon analogowy w mieszkaniu najczęściej składa się ze stacji i słuchawki na kablu. Wyglądem przypomina tradycyjny telefon przewodowy.
Domofon bezprzewodowy – dlaczego warto go mieć?
Coraz większą popularnością cieszy się ostatnio domofon bezprzewodowy. Jego użytkowanie jest zdecydowanie łatwiejsze niż w przypadku domofonu przewodowego. Do niedawna właściciele tego typu domofonów narzekali na problemy z zasięgiem i niską jakość połączeń. Dziś jednak to już przeszłość. Zasięg domofonu bezprzewodowego wynosi od 25 do nawet 50 metrów. To wystarczająco nawet w naprawdę dużych domach jednorodzinnych czy firmach.
Wideodomofon – użyteczny gadżet
Dodatkowym wyposażeniem wielu domofonów cyfrowych jest system video. W ten sposób tradycyjny domofon przekształca się w wideodomofon, który łączy w sobie kilka funkcji. Użytkownik może nie tylko słyszeć gościa, ale również go zobaczyć. Taki wideodomofon jednorodzinny to więc nowoczesna forma tzw. judasza, który niegdyś można było zauważyć w niemal każdych drzwiach wejściowych. Montaż domofonu z video wpływa na wzrost bezpieczeństwa domowników. Bez wątpienia poprawia też ich codzienny komfort.
Jaki domofon wybrać do domu jednorodzinnego?
W nowoczesnych domach jednorodzinnych sprawdzi się domofon cyfrowy. Jego instalacja daje możliwość otwierania bramy czy furtki w kilka chwil. Dla producentów znaczenie ma również bezpieczeństwo. Właśnie dlatego coraz częściej wyposażają produkowane modele w systemy umożliwiające na przykład sterowanie oświetleniem na zewnątrz budynku. Domofon bezprzewodowy nie posiada zbędnego okablowania, które szpeci wnętrze. Ta cecha z pewnością ucieszy wszystkich miłośników eleganckich rozwiązań.
Domofon montowany w bloku
Domofon wielorodzinny będzie się różnił od podstawowych modeli. Bramofon tego urządzenia jest dodatkowo wyposażony w klawiaturę, na której użytkownik wpisuje numer wybranego mieszkania lub kod. Kombinacja cyfr i znaków działa tak samo, jak przycisk w domofonie analogowym – rozłączy elektrozamek.
Wybór domofonu powinien być poprzedzony dokładnym zapoznaniem się z ofertą producentów. Podjęcie ostatecznej decyzji wymaga zapoznania się nie tylko z wyglądem i zasadami działania domofonu, ale także z jego ceną i procesem instalacji. Tylko wówczas możemy dokonać najlepszego wyboru dla naszej nieruchomości.