Jak działa fotokomórka do bramy?
Fotokomórki to jedno z najczęściej wybieranych akcesoriów do bram. Dla jednych zbędny dodatek, dla innych absolutny niezbędnik podnoszący bezpieczeństwo korzystania z bramy. Brama wyposażona w fotokomórkę to sposób na zwiększenie wygody i bezpieczeństwa podczas codziennego użytkowania bramy. Planujesz remont i montujesz nową bramę wjazdową? Zobacz, jak może przydać Ci się fotokomórka jako akcesorium do bramy. Jak właściwie działają fotokomórki do bram automatycznych? Czy warto je montować? Jak wybrać najlepszą fotokomórkę do bram?
Budowa fotokomórki
Budowa fotokomórki jest dość prosta, dlatego też jej montaż przebiega zwykle bez większych komplikacji. Fotokomórka składa się z nadajnika i odbiornika. Nadajnik to niewielkich rozmiarów płytka elektroniczna, która ma diodę nadawczą IR, czyli na podczerwień. Odbiornik składa się z kilku elementów – elementu światłoczułego, styków NO lub NC, a także przekaźników. Te proste urządzenia to jedne z najczęściej stosowanych zabezpieczeń, które montuje się w bramach automatycznych. Tak wygląda budowa fotokomórki – ale jak to wszystko działa?
Jak działają fotokomórki do bram wjazdowych?
Jak działa fotokomórka? Sposób działania fotokomórek jest prosty, jak wskazuje na to ich nieskomplikowana budowa. Wiemy już, że fotokomórki składają się z odbiornika i nadajnika, które są niezbędne do ich działania. Nadajnik odbiera napięcie i przekazuje do odbiornika niewidoczną wiązkę światła podczerwonego. Kiedy emitowana wiązka światła podczerwieni dociera bez problemu z nadajnika do odbiornika, mechanizm urządzenia zamyka (lub otwiera) bramę.
W sytuacji, kiedy na drodze wiązki światła podczerwonego stają jakiekolwiek przeszkody, fotokomórka otrzymuje jasny sygnał, że ruch bramy ma być zatrzymany. Każda przeszkoda na linii podczerwieni uniemożliwia ruch mechanizmu. W ten sposób, nawet w przypadku jeżeli brama zaczęła się otwierać lub zamykać, następuje przerwanie sekwencji ruchu bramy.
Rodzaje fotokomórek do bram wjazdowych
Możemy wyróżnić dwie kategorie fotokomórek:
- fotokomórka analogowa (przekaźnikowa),
- fotokomórka cyfrowa.
- fotokomórka refleksyjna
W zależności od typu fotokomórki różni się sposób przekazywania informacji o przeszkodzie do centrali sterującej. Cyfrowa fotokomórka do bramy to łatwa w instalacji, wygodna dla użytkownika fotokomórka, która działa nieco inaczej niż klasyczna. Dane o przerwaniu sygnału podczerwieni z powodu przeszkody są przekazywane przez złącze cyfrowe. Co ważne, cyfrową fotokomórkę do bram możesz podłączyć tylko do urządzenia, które koduje cyfrowe sygnały. Przed montażem fotokomórki należy więc sprawdzić, czy centrala obsługuje taki rodzaj sygnału. Informacje o jakości sygnału możesz uzyskać z pulsującej diody LED (jak w modelu fotokomórki Beninca Pupilla, PUPILLA.B). Jeżeli słupki w bramie są asymetryczne, przydatna okazuje się też funkcja regulacji kąta widzenia – obecna w modelu Beninca Pupilla i Pupilla.B
Wybierz fotokomórkę Beninca
Zastosowanie fotokomórek jest szerokie, dlatego w Beninca przygotowaliśmy różne rodzaje i modele tego typu akcesoriów do bramy:
- FTC – fotokomórka synchronizacyjna do montażu na tynk,
- KREX – fotokomórka refleksyjna z podwójną soczewką,
- PIXEL – fotokomórka synchronizacyjna do montażu pod tynkiem ,
- PUPILLA – dwie fotokomórki synchronizacyjne z kątem regulacji 180°,
- B. – fotokomórka bezprzewodowa z panelem fotowoltaicznym i kątem regulacji 180
Do fotokomórek PUPILLA BENINCA produkuje obudowy wandaloodporne IRI.CELL.
Sprawdź ofertę Beninca i zadbaj o swoje bezpieczeństwo.
Dlaczego fotokomórka jest tak niezbędna?
Każda brama z napędem do bram powinna zostać wyposażona w system fotokomórek. Fotokomórka zapobiega działaniu bramy, kiedy na drodze wiązki światła z nadajnika do odbiornika znajdzie się przeszkoda. Powszechne jest zastosowanie fotokomórek w systemach zabezpieczania miejsc przejazdu pojazdów i przejść – w przypadku bram automatycznych, wind czy drzwi. Po Co Ci fotokomórka? Zamontowana fotokomórka sprawia, że brama nie miażdży przeszkody mocą siłownika, ale wycofuje się do pozycji wyjściowej. To zabezpieczenie przed zgnieceniem i przytrzaśnięciem obiektów, a przede wszystkim osób, szczególnie małych dzieci.
Skuteczny system bezpieczeństwa do bram
Zastosowanie fotokomórki w bramie ma bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo użytkowania i maksymalne ograniczenie ryzyka wypadku. Fotokomórka do bramy wjazdowej chroni nie tylko człowieka, ale też pojazd wjeżdżający na posesję. Pomaga uniknąć niespodziewanego zarysowania samochodu podczas zamykania czy otwierania bramy. Jeżeli w trakcie zamykania bramy jakakolwiek przeszkoda przysłoni wiązkę światła z fotokomórki, silnik napędu błyskawicznie zmieni kierunek pracy na przeciwny. To prosty, ale skuteczny system bezpieczeństwa do bram. Fotokomórkę możemy wykorzystać do zabezpieczenia bram przesuwnych, skrzydłowych i garażowych. Zobacz w ofercie Beninca szeroki wybór fotokomórek do bram wjazdowych.