fbpx

Jak poprawić zasięg pilota do bramy?

Otwieranie bramy z pomocą pilota to ogromne ułatwienie dla kierowców i domowników. Dzięki wykorzystaniu pilota do bramy garażowej czy wjazdowej niestraszne im śnieżyce, intensywne opady deszczu ani wichury. Żeby wjechać na posesję, wcale nie trzeba wychodzić z auta. Wystarczy jedno kliknięcie na pilocie lub w smartfonie. Jednak każdy właściciel bramy automatycznej napotyka pewnego dnia częsty problem – pilot nagle przestaje działać. Co mogło się popsuć, co zawiodło? W takiej sytuacji dobrze wiedzieć, od czego zależy zasięg pilota do bramy oraz co robić, aby zwiększyć zasięg pilota.

Co pogarsza zasięg pilota?

Wiele osób skarży się na problemy z zasięgiem pilota. Jednego dnia urządzenie działa bez zarzutu, a innego brama ani drgnie. Pierwszym krokiem do rozwiązania problemu jest znalezienie przyczyny. Co może wpłynąć na słaby zasięg pilota?

Słabe baterie

Jeżeli widzisz, że zasięg działania pilota do bramy maleje z dnia na dzień, prawdopodobnie winna jest słaba bateria w pilocie. Bywa, że nie przychodzi nam do głowy to proste rozwiązanie, a właśnie wyczerpane baterie są najczęstszą przyczyną kiepskiego działania pilota. Na żywotność baterii wpływa przede wszystkim czas użytkowania oraz temperatura, w jakiej pracuje pilot do bramy. Pierwsze sygnały osłabienia baterii będą najpewniej widoczne po około 6 miesiącach używania baterii. Jeżeli trzymasz auto na mrozie lub w upale, a pilot zostawiasz w kabinie, bateria może się wyczerpać szybciej. Wtedy problemy z pilotem pojawią się rzecz jasna wcześniej.

Jak rozwiązać problem? Sprawdzaj stan rozładowania baterii i pamiętaj, aby nie zostawiać pilota w samochodzie. Zwróć też uwagę, czy pilot nie został uszkodzony mechanicznie.

Inne urządzenia zakłócające pracę pilota

Czy inne urządzenia mogą wpływać na zasięg pilota do bramy? Okazuje się, że tak. Każdy z nas ma w domu mnóstwo urządzeń elektronicznych. Wiele z nich działa w częstotliwości 433 MHz, a to może wpływać na piloty wykorzystujące taką częstotliwość, zakłócać sygnał radiowy oraz pracę pilota. Problematyczne mogą być różne sprzęty – od bezprzewodowych stacji pogodowych po kamery monitoringu, linie energetyczne, stacje transformatorowe, sieć Wi-Fi albo nawet… słuchawki bezprzewodowe. Zależność jest prosta: im więcej urządzeń (a co za tym idzie zakłóceń pomiędzy pilotem a odbiornikiem), tym mniejszy zasięg pilota. Warto o tym pamiętać zanim zaczniemy szukać nowych baterii do pilota, kiedy urządzenie odmówi posłuszeństwa.

Jak rozwiązać problem? Jeśli na co dzień korzystasz z urządzeń w paśmie częstotliwości zbliżonym do częstotliwości klasycznego pilota 433,92MHz, rozwiązaniem dla Ciebie może być pilot 868 MHz, na przykład odbiornik radiowy ONE.2QB od Beninca.

Złe umiejscowienie odbiornika

Problemy mogą być też skutkiem złej instalacji odbiornika. Kiedy na jednej posesji mamy kilka bram od różnych producentów, często dostajemy od instalatorów jeden pilot do każdej z nich. Monterzy umieszczają często odbiornik na transformatorze centrali albo bezpośrednio na silniku napędu. W ten sposób powstałe pole elektromagnetyczne drastycznie obniża zasięg pilota. Wystarczy umieścić odbiornik parę centymetrów dalej i problem z zasięgiem znika.

Jak rozwiązać problem? Nie instaluj ani nie zmieniaj położenia odbiornika na własną rękę, jeśli nie masz doświadczenia – skorzystaj z usług sprawdzonych monterów.

Zamienniki pilotów nie od producenta

Nieoryginalne zamienniki pilotów do bram nie gwarantują stabilnej pracy. Pilot może mieć znacznie mniejszy zasięg, a sama konstrukcja ma gorszą jakość anteny i wykonania obudowy. Zamienniki nie są też objęte gwarancją producenta systemu, dlatego jeśli nie mamy oryginalnego pilota, serwis nie pomoże nam z usterką.

Jak rozwiązać problem? Wybieraj oryginalne piloty do bramy, unikaj podróbek od nieautoryzowanych dostawców.

Jak zwiększyć zasięg pilota?

Pierwszym krokiem powinna być wymiana baterii na nowe. Lepiej też nie zostawiać pilota w samochodzie, gdzie będzie narażony na skrajne zmiany temperatury. Działanie odbiornika może też zakłócać pogoda – śnieg czy jesienne wiatry i spadające liście. W takim wypadku warto sprawdzić, czy czujnik na bramie nie jest zakryty warstwą śniegu lub liści. Być może właśnie mechaniczne przeszkody uniemożliwiają automatyczne otworzenie bramy. Kiedy inne dostępne sposoby zawiodą, warto skontaktować się z serwisem. Profesjonalista sprawdzi odbiornik i znajdzie przyczynę problemu. Zasięg pilota zależy też od jakości samego urządzenia, dlatego warto wybierać piloty do bram garażowych od zaufanych producentów.

Oferujemy oryginalne urządzenia od renomowanego producenta. W Beninca znajdziesz solidne piloty do bram o dużym zasięgu, które nie zawiodą Cię w najmniej spodziewanym momencie, jak bywa z zamiennikami. Sprawdź ofertę pilotów do bram wjazdowych i garażowych w Beninca!