fbpx

Jak wybrać napęd do bramy przemysłowej?

Jaki napęd do bramy przemysłowej najlepiej wybrać? Jakimi parametrami musi wyróżniać się taki system? Co odróżnia go od napędu do użytku prywatnego, w domu jednorodzinnym? Prawidłowy dobór napędu ma szczególne znaczenie w przypadku bramy przemysłowej, która jest narażona na inne obciążenia, niż napęd zamontowany w bramie w przydomowym garażu. Jakie parametry techniczne powinniśmy sprawdzić przed wyborem napędu do bramy przemysłowej, aby automatyka działała bez zarzutu przez długi czas? Jakie warunki musi spełnić wybrany napęd do bram przemysłowych, aby ułatwiał codzienną pracę i przepływ ruchu w zakładzie? W dzisiejszym wpisie bierzemy pod lupę automatykę do zastosowań przemysłowych.

Bramy przemysłowe z systemem automatyki

W przypadku bram przemysłowych, które zwykle są ciężkie i duże, bezawaryjna praca napędu będzie możliwa tylko wtedy, kiedy wybierając napęd, dokładnie dopasujemy do go specyfiki pracy takiej bramy. Napęd do otwierania i zamykania bramy zawsze powinien być dopasowany do sposobu użytkowania i wymiarów bramy, ale to nie wszystko. Aby wybrany rodzaj napędu i siłownik do bramy dobrze dopasował się do indywidualnych potrzeb użytkowników, trzeba wziąć pod uwagę kilka różnych czynników. Jakie są parametry napędów do bram przemysłowych, które trzeba wziąć pod uwagę przed zakupem?

Napęd do bramy przemysłowej – główne kryteria wyboru

Napędy do bram przemysłowych to ogromne ułatwienie. Nic więc dziwnego, że stały się standardem w większych i mniejszych firmach. Aby jednak mechanizm ułatwiał warunki pracy zamiast je utrudniać, musi być precyzyjnie dobrany do potrzeb użytkowników i do samej bramy. Korzystna cena napędu i dobra renoma producenta automatyki są na wagę złota, ale przy wyborze równie ważne są kryteria techniczne. Podczas wstępnej selekcji napędów warto również zwracać uwagę na czynniki, takie jak:

  • rodzaj bramy – czy to bramy przemysłowe segmentowe czy na przykład dwuskrzydłowe,
  • wielkość i ciężar bramy,
  • częstotliwość użytkowania,
  • prędkość otwierania i zamykania bramy,
  • warunki pracy,
  • dodatkowe funkcje i inne elementy wyposażenia – na przykład lampy ostrzegawcze, fotokomórka czy wbudowany wyświetlacz i dodatkowe czujniki.

Bez wątpienia napęd do bramy przemysłowej musi różnić się od klasycznych mechanizmów stosowanych w przydomowych bramach wjazdowych i garażowych. Wyznacznikiem dobrej konstrukcji jest wyższa wytrzymałość i mocniejszy napęd, który bez problemu dopasuje się do intensywnej pracy.

Jak dobrać napęd do rodzaju bramy przemysłowej?

Rodzaj bramy determinuje rodzaj napędu, jaki powinniśmy zamontować. Jako producent napędów do bram zawsze precyzyjnie określamy, do jakiego typu bramy są dostosowane nasze urządzenia. Dlaczego? Każda brama wykorzystuje inne rozwiązania konstrukcyjne i ma nieco inną budowę, a więc inaczej pracuje. Do każdego z tych trybów pracy musi być dopasowany odpowiedni napęd. Inaczej więc dobierzemy siłownik do bram segmentowych, a inaczej napęd do bramy dwuskrzydłowej i uchylnej. W przypadku bram przemysłowych dwuskrzydłowych konieczne będzie zastosowanie napędu wyposażonego w dwa siłowniki, jako że brama ma dwa skrzydła. W takiej sytuacji istotny będzie też kąt otwarcia skrzydeł, szczególnie jeżeli mamy ograniczoną ilość miejsca.

Napęd do bramy a wielkość i ciężar bramy

Jednym z podstawowych kryteriów doboru napędu do bramy jest ciężar bramy. Brama przemysłowa zazwyczaj jest ciężka i ma mocną konstrukcję, dlatego moc silnika musi być wystarczająca. W specyfikacji technicznej napędu producent zawsze wskazuje:

  • maksymalny ciężar bramy,
  • wymiary lub powierzchnię płaszcza bramy.

Przed zakupem należy dokładnie zapoznać się ze specyfikacją podaną przez producenta. Dzięki temu zawsze dobierzemy najlepszy napęd do bramy przemysłowej. Warto przy tym mieć na uwadze fakt, że nie jest zalecany montaż napędu z silnikiem bez zapasu mocy. O co chodzi? Ciężar bramy nie powinien wynosić więcej, niż 70% maksymalnego ciężaru bramy określonego w specyfikacji napędu od producenta. Tak dopasowany napęd będzie pracował płynnie i bez awarii. Mocniejszy napęd posłuży też dłużej i będzie niezawodny bez względu na warunki.

Częstotliwość użytkowania bramy przemysłowej 

Im intensywniej wykorzystujemy napęd, tym szybciej może on ulec zużyciu. Zastosowania przemysłowe napędów zdecydowanie wymuszają intensywną pracę mechanizmu – inny napęd dobierzemy do garażu, który otwieramy dwa razy dziennie, a inny do obiektu, w którym przez bramę każdego dnia wjeżdża kilkadziesiąt samochodów. Dlatego do bram przemysłowych często przeznaczone są mocniejsze napędy, zazwyczaj obsługujące przynajmniej 50 cykli dobowych. Ten parametr (maksymalna liczba cykli dobowych) najczęściej znajdziesz w specyfikacji technicznej konkretnego modelu, również wśród przemysłowych modeli napędów Beninca.

Prędkość otwierania i zamykania bramy

Podczas wyboru najlepszego napędu do bramy przemysłowej, należy przyjrzeć się też prędkości otwierania i zamykania bramy. W dużych obiektach przemysłowych każda sekunda jest na wagę złota, a czas ma ogromne znaczenie. Producenci napędów do bram, tacy jak Beninca, podają tę prędkość w metrach na sekundę albo minutę. Prędkość otwierania bramy automatycznej nie powinna przekraczać 12 metrów na sekundę, aby nie uprzykrzyć nam korzystania z napędu. Płynne otwieranie i zamykanie bramy oznacza też wyższą trwałość mechanizmów w bramie. Niektóre napędy pozwalają również na łatwą regulację prędkości pracy w wybranym zakresie, zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów na sekundę.

Warunki pracy napędu do bramy przemysłowej

Bramy przemysłowe są często narażone na działanie innych czynników, niż zwykła brama przydomowa. Jednak w przypadku każdej bramy działającej na zewnątrz trzeba wziąć pod uwagę fakt, że będzie narażona na działanie skrajnych warunków atmosferycznych. Nie inaczej jest w przypadku bramy przemysłowej. W tym wypadku napęd często jest też wystawiony na działanie dodatkowych czynników, które mogą wpływać na jego pracę – zapylenie, zwiększona wilgotność itd. Jeżeli napęd nieustannie jest narażony na działanie pyłu i kurzu, warto zwrócić uwagę na to, by elementy mechanizmu bramy były tak skonstruowane, aby drobinki pyłu nie przedostawały się do środka i nie spowodowały z czasem uszkodzenia silnika. Jeżeli konieczne jest przystosowanie bramy do pracy przy podwyższonej wilgotności, warto zwrócić uwagę na parametry szczelności klasy IP.

Dodatkowe elementy napędu

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze napędu do bram przemysłowych? Przy tak dużym ruchu istotne będą dodatkowe zabezpieczenia. Absolutnie podstawowym elementem bezpieczeństwa w bramach są fotokomórki, które zatrzymują bramę, kiedy wykryją na drodze pojawienie się przeszkody. W przypadku bramy w dużej firmie przydatne będą też dodatkowe zabezpieczenia, takie jak choćby prosta lampa ostrzegawcza, która zasygnalizuje rozpoczęcie pracy skrzydeł bramy. Napęd do bramy przemysłowej obowiązkowo musi być też wyposażony w mechanizm awaryjnego otwierania. W dużym zakładzie nie może przecież być mowy o wstrzymaniu pracy wyłącznie z powodu braku zasilania w napędzie do bramy. Dlatego warto sprawdzić, czy wybrana automatyka ma takie zabezpieczenie.

Automatyka do bram przemysłowych w ofercie Beninca

W ofercie Beninca przygotowaliśmy zestawy automatyki do bram przemysłowych. To wydajne napędy do bram przeznaczone do użytku przemysłowego. Łatwe w instalacji, z wbudowaną centralą sterującą i technologią zapewniającą niskie zużycie energii i dłuższą żywotność siłownika. Idealne do automatyzacji nawet dużych bram oraz wtedy, kiedy konieczne jest intensywne użytkowanie. Wybrane modele zostały zaprojektowane z wykorzystaniem systemów do precyzyjnego zarządzania momentem obrotowym, innowacyjnych systemów obniżających zużycie energii w stanie czuwania lub z wbudowanym akumulatorem, który umożliwia działanie nawet podczas przerw w dostawie prądu. Siłowniki przemysłowe w ofercie Beninca to profesjonalne rozwiązania do zastosowań przemysłowych, do dużych i małych firm. Sprawdź dostępne modele, aby wybrać napędy do bram przemysłowych najlepszej jakości.