fbpx

Jak wybrać wideodomofon do domu?

Dobry wideodomofon to podstawa bezpieczeństwa domów wielorodzinnych. Poza kontrolą dostępu do bramy lub furtki umożliwia obserwację otoczenia w pobliżu bramy (w polu widzenia kamery). Wideodomofony WiFi zapewniają wysokiej jakości obraz rejestrowany przez wbudowaną kamerę, a całością można sterować również z poziomu smartfona i aplikacji mobilnej. Wystarczy dowolny telefon komórkowy, a sterowanie furtką i kontrola bezpieczeństwa posesji stają się jeszcze prostsze. Poszczególne urządzenia różnią się parametrami, ale wideodomofony jednorodzinne Beninca to zawsze urządzenia najwyższej jakości. 

Czym różnią się wideodomofony i jak odnaleźć się w gąszczu modeli dostępnych na rynku? Dziś odpowiadamy na pytanie: jak wybrać wideodomofon i jak działa wideodomofon. Przedstawiamy też miniranking wideodomofonów Beninca dostępnych w aktualnej ofercie. Sprawdź, co musisz sprawdzić, zanim zdecydujesz się na zakup domofonu z funkcją wideo. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Jak działa wideodomofon?

Wideodomofony działają na podobnej zasadzie, co klasyczne domofony. Taki sprzęt różni się jednak od tradycyjnego domofonu tym, że panel zewnętrzny jest dodatkowo zaopatrzony w kamerę, a panel wewnętrzny w wyświetlacz, na którym oglądamy obraz zarejestrowany przez kamerę z panelu zewnętrznego. System składa się z 2 części: 

  • panel zewnętrzny – odporny na działanie warunków atmosferycznych, wyposażony w kamerę, dzwonek i klawiaturę numeryczną, montowany na ogrodzeniu,
  • panel wewnętrzny montowany w domu – ten element jest wyposażony w wyświetlacz, głośnik i mikrofon albo słuchawkę oraz przyciski. 

Urządzenia te mogą też posiadać dodatkowe funkcje. Na przykład wideodomofon IP pozwala na połączenie sprzętu z siecią domową, a tym samym na zdalne sterowanie furtką i bramą poprzez urządzenia mobilne – telefon komórkowy albo tablet. Łatwa w obsłudze aplikacja pozwala na bezprzewodową łączność z dowolnego miejsca w domu.

Na co zwrócić uwagę, wybierając domofon z wideo?

  • Wysoka jakość przesyłanego obrazu.
  • Wyraźny obraz również w nocy.
  • Zastosowanie technologii bezprzewodowej i modułu WiFi.
  • Rodzaj domofonu – jednorodzinny lub wielorodzinny.
  • Solidne wykonanie modułu zewnętrznego.

Jaki rodzaj wideodomofonu?

Aby odpowiedzieć na pytanie, jaki wideodomofon wybrać, musimy poznać rodzaje urządzeń dostępnych na rynku. Podstawowym rozróżnieniem jest podział na wideodomofony jednorodzinne i wideodomofony wielorodzinne. Oba warianty są dostępne w ofercie Beninca. Te pierwsze są wyposażone w jeden przycisk do wywoływania, z kolei w modelach wielorodzinnych przeznaczonych do apartamentowców i firm znajdziemy panel zewnętrzy z klawiaturą numeryczną, która pozwala na wybór numeru lokalu. Nowoczesne wideodomofony do domów mają czytelny wyświetlacz i oferują wysoką jakość obrazu oraz dźwięku, są też odporne na uszkodzenia mechaniczne. Montaż wideodomofonu w bramie, furtce albo drzwiach wejściowych dzięki zamontowanej kamerze w panelu zewnętrznym daje większe poczucie bezpieczeństwa, niż klasyczny domofon WiFi– zarówno w domku jednorodzinnym, jak i na osiedlach bloków.

Wideodomofon przewodowy czy bezprzewodowy?

Przy zakupie wideodomofonu należy sprawdzić sposób podłączenia urządzenia. Do wyboru mamy wideodomofon przewodowy i bezprzewodowy, czyli wideodomofon IP. Systemy kablowe zapewniają stabilność sygnału i odporność na zakłócenia. Montaż systemu przewodowego w wybudowanym już domu wiąże się jednak z rozkopywaniem trawnika, dlatego to rozwiązanie jest raczej polecane do domów w trakcie budowy. 

Prostszym, mniej inwazyjnym rozwiązaniem będzie montaż wideodomofonu bezprzewodowego. Koszt instalacji nie jest wysoki, a urządzenie wykorzystuje łączność radiową, a system płynnie przekazuje obraz i zapewnia najlepszą jakość dźwięku. Jedynym elementem, który wymaga zasilania i okablowania, jest elektrozaczep, ale można go podłączyć ze skrzynki złącza elektrycznego w linii bramy. Nie jest konieczne fizyczne łączenie panelu z odbiornikiem w domu. Zastosowanie systemu bezprzewodowego to duża wygoda i oszczędność dla każdego, kto decyduje się na instalację domofonu już po wykończeniu domu i podwórza.

Porównanie wideodomofonów Beninca 2022

Jaki wideodomofon wybrać z oferty Beninca? Dostępne modele to urządzenia z modułem WiFi – wideodomofon WiFi przeznaczony do domów jednorodzinnych oraz model do firm i osiedli mieszkaniowych. Wideodomofony Beninca wykorzystują łączność z domową siecią Wi Fi, łączą się ze smartfonami i tabletami. Kaseta została wyposażona w kolorową kamerę 640×480 px oferującą wysoką jakość obrazu ze stacji zewnętrznej. Parametry monitora i kamery pozwalają wyświetlać wyraźny obraz, dzięki czemu bez problemu rozpoznasz nadchodzącego gościa. 

Wideodomofon jednorodzinny jest wyposażony w jeden przycisk, z kolei model przeznaczony dla firm i osiedli wzbogaciliśmy o klawiaturę numeryczną, która pozwala wybrać numer lokalu w kamienicach, apartamentowcach i biurach. Urządzenie umożliwia zaprogramowanie do 1200 kodów wejściowych do sterowania bramą lub furtką. W każdym modelu kaseta zewnętrzna została wykonana z solidnej sali nierdzewnej i akrylowego szkła hartowanego.