Od czego zależy cena montażu bramy garażowej?
Decydując się na zakup nowej bramy garażowej, na ogół w pierwszej kolejności zastanawiamy się, ile to będzie kosztować. Wiele osób zapomina, że sama konstrukcja to tak naprawdę dopiero koszt początkowy, a finalny będzie zależeć od montażu. Rodzaj bramy, jej wielkość, stopień skomplikowania mechanizmu otwierania to tylko niektóre aspekty mające wpływ na różnice w cenie poszczególnych modeli. Poznaj czynniki wpływające na koszt instalacji bramy, by dowiedzieć się, jak mocno zostanie uszczuplony Twój portfel.
Choć teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, by ograniczyć się do zakupu samej konstrukcji i samodzielnie zająć się jej instalacją, nie ponosząc kosztów związanych z zatrudnieniem fachowców, są sytuacje, w których śmiały plan nie może zostać wykonany. Przeszkodą nie jest brak umiejętności, lecz sposób otwierania bramy, na której zakup się zdecydowałeś. Jeśli jest otwierana automatycznie, napęd elektryczny musi być zainstalowany przez osobę mającą uprawnienia SEP.
Czynniki wpływające na koszt montażu bramy garażowej
Aby pomóc Ci oszacować, na jaki duży wydatek musisz się nastawić, przygotowaliśmy małą ściągę. Jeśli się z nią zapoznasz i dobrze zaplanujesz zakup oraz instalację, w każdym przypadku stawiając na najlepszą możliwą opcję, czyli rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb, z pewnością nie przepłacisz.
Rodzaj konstrukcji
Jeśli od czasu do czasu oddajesz się lekturze naszych artykułów blogowych, z pewnością wiesz, że wyróżniamy 3 główne typy bram garażowych: segmentowe, rolowane i uchylne. Różnice w ich budowie mają wpływ na sposób ich mocowania. Konstrukcja bramy segmentowej opiera na nadprożu i węgarku. Brama uchylna montowana jest na specjalnych prowadnicach umieszczonych pod stropem. Montaż bramy rolowanej wymaga wysokiego nadproża. Im więcej pracy z danym typem bramy, co oczywiście wiąże się z posiadaniem doświadczenia, specjalistycznej wiedzy i umiejętności, tym wyższy koszt montażu konstrukcji bramowej.
Rozmiar bramy garażowej
Jednym z największych czynników wpływających na zarówno początkowy, jak i ostateczny koszt bramy jest jej rozmiar. Brama pojedyncza to mniejsza ilość materiału i krótszy czas usługi montażowej w porównaniu do konstrukcji podwójnej, co ma przełożenie na cenę. Jeśli Twoje potrzeby wykraczają poza standardowe rozwiązania i rozważasz zakup bramy o nietypowych rozmiarach czy wręcz ściśle dopasowanej do Twoich indywidualnych potrzeb, będziesz musiał liczyć się ze sporym wydatkiem. Bramy garażowe na zamówienie mogą zawierać m.in. takie elementy jak okna czy poziome panele. Zwiększają one ostateczny koszt bramy. Aby postawić na właściwie rozwiązanie, trzeba znaleźć balans między kosztami a potencjalnymi korzyściami.
Materiał
Nie jest zaskoczeniem, że na finalny koszt bramy garażowej wpływa materiał, z którego wykonano konstrukcję. Za najtańsze uznaje się bramy aluminiowe. Nieco więcej trzeba zapłacić za wersję ze stali. Decydując się na zakup bramy drewnianej, trzeba liczyć się z dosyć dużym obciążeniem finansowym.
Sposób otwierania bramy
Jeśli Twój budżet jest ograniczony, możesz zdecydować się na zakup bramy otwieranej manualnie. Musisz jednak być świadomy tego, że automatyczny odpowiednik oferuje wygodę, oszczędności czasu i większe bezpieczeństwo, a one są bezcenne. Niestety podpięcie automatyki, które wiąże się z dodatkowymi pracami w wykonaniu specjalistów, podwyższy koszt instalacji bramy.
Rodzaj napędu
Napęd do bramy garażowej to kolejny istotny element wpływający na ostateczną cenę instalacji. Musi być dobrany do wielkości i wagi bramy oraz preferencji użytkownika odnośnie do szybkości otwierania/zamykania. Napędy różnią się także funkcjami dodatkowymi, takimi jak systemy bezpieczeństwa czy możliwość sterowania za pomocą smartfonu, co również wpływa na ich koszt. Wiele modeli oferuje dodatkowe udogodnienia, jak np. system spowalniający domykanie bramy, dzięki czemu konstrukcja nie obija się o słupek, chroniąc przed pojawieniem się mało estetycznych śladów użytkowania. One także wpływają na cenę napędu i ostateczny koszt bramy.
Specjalne funkcje zwiększające bezpieczeństwo użytkowania bramy
Decydując się na zakup bramy garażowej, możesz wybrać model wyposażony w wiele funkcji zaprojektowanych specjalnie w celu poprawy bezpieczeństwa, takich jak: automatyczne blokowanie drzwi po każdym opuszczeniu garażu, fotokomórka, która pozwala na zatrzymanie ruchu bramy, gdy wiązka podczerwienie zostanie przerwana przez przeszkodę, np. przez osobę, która znalazła się na linii zamykania konstrukcji, automatyczny rygiel do bramy garażowej czy też kontroler bramy garażowej umożliwiający monitorowanie i sterowanie bramą garażową za pomocą aplikacji. Funkcje bezpieczeństwa podnoszą ostateczny koszt bramy, ale nie należy zapominać o tym, że spokój ducha jest wart każdej ceny, szczególnie gdy ma się małe dzieci lub zwierzęta.
Technika montażu
Jeśli masz w planach wykorzystanie garażu nie tylko do przechowywania samochodu i po cichu marzysz o stworzeniu przydomowego warsztatu lub miejsca, w którym będziesz oddawać się swej pasji, musisz pomyśleć o termoizolacji, która pozwoli na zachowanie komfortu cieplnego przez cały rok. Twoje plany będą mieć niemałe przełożenie na koszt całej inwestycji.
Lokalizacja bramy
Gdy warunki techniczne w miejscu, w którym ma zostać zamontowana brama, nie są standardowe i wiążą się z koniecznością przeprowadzenia dodatkowych prac budowlanych czy instalacyjnych, koszt instalacji szybuje w górę.
Usługa montażu
Nie tylko zakres prac wpływa na cenę usługi montażowej. Wielkości firmy i jej lokalizacja również mają znaczenie. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup bramy garażowej z montażem, czyli skorzystanie z usług specjalistów zatrudnianych przez firmę zajmującą się sprzedażą konstrukcji bramowych. Za pakiet brama + usługa montażu zapłacisz 8% VAT zamiast 23%, a ponadto nie poniesiesz kosztów dodatkowego przejazdu, które pojawiłyby się w przypadku skorzystania z usług zewnętrznego fachowca, który najpierw pojawia się na miejscu montażu, by dokonać wstępnej wyceny, a montaż realizuje podczas kolejnej wizyty u Ciebie.
Montaż bramy garażowej – ile to naprawdę kosztuje?
Jako że na ostateczny koszt bramy wpływa bardzo wiele czynników, a dodatkowo wszystko zależy od Twoich indywidualnych potrzeb, nie sposób podać konkretnej stawki. Można przyjąć, że średni koszt montażu wynosi 20-30% wartości samej bramy. Najlepiej skontaktować się ze specjalistami i poprosić o indywidualną wycenę, uwzględniającą dodatkowe elementy i warunki techniczne na miejscu.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem:
https://beninca.pl/czy-warto-zainwestowac-w-energooszczedny-naped-do-bramy-garazowej/