fbpx

W jaki sposób sterować szlabanem? Pilot, telefon, domofon

Otwieranie szlabanu przy użyciu pilota to bardzo popularny sposób szybkiego i wygodnego podnoszenia ramienia szlabanu. Sposób ten wybiera większość użytkowników szlabanów. Tymczasem jest to tylko jeden z wielu sposobów, który obecnie na rynku ma poważnych konkurentów, chociażby w postaci otwierania szlabanu telefonem. Takich alternatyw poszukuje część użytkowników szlabanów, dlatego postanowiliśmy o nich napisać. Na czym polegają owe alternatywne sposoby? Jak otworzyć szlaban bez pilota, by wjechać na teren osiedla, firmy, galerii handlowej? O tym dzisiaj – zapraszamy!

Jak otworzyć szlaban na osiedlu?

Jednym z popularnych i chętnie wykorzystywanych sposobów otwierania szlabanu na osiedlu mieszkalnym jest użycie domofonu przy szlabanie. Domofon pozwala portierowi na osiedlu strzeżonym bądź samym mieszkańcom zweryfikować tożsamość osoby ubiegającej się o wjazd na teren chroniony, a następnie zdecydować, czy powinna uzyskać wstęp. Funkcję weryfikacyjną spełnia zarówno klasyczny domofon bezprzewodowy lub przewodowy, jak i model nowocześniejszy: domofon GSM łączący się z telefonem.

Warto pamiętać, że korzystnym rozwiązaniem jest połączenie dwóch metod otwierania szlabanu, np. domofonu i pilotów. Wówczas goście, kurierzy i inne osoby z zewnątrz mogą być weryfikowane przez domofon, natomiast mieszkańcy osiedla mogą samodzielnie: szybko i wygodnie, otwierać szlaban przy użyciu pilota.

Jak zrobić „klucz” do szlabanu w firmie?

Kolejną alternatywą pilota do szlabanu jest „klucz” w postaci karty zbliżeniowej. To dobre rozwiązanie do firm, w których pracują dziesiątki czy nawet setki osób, a duża część z nich przyjeżdża do pracy samochodem. Osobom chętnym można wówczas rozdać do korzystania z parkingu firmowego właśnie karty zbliżeniowe. Podjeżdżając do szlabanu, kierowca nawet nie musi wysiadać z auta – weryfikacja następuje poprzez zbliżenie karty do czytnika, po czym ramię szlabanu się podnosi. Natomiast w małej firmie oraz takiej, w której liczba osób przyjeżdżających do pracy jest ograniczona, doskonałym wyborem będą piloty do szlabanu. Są wygodne i intuicyjne w użyciu, a także trwałe i przystępne cenowo.

Jak otworzyć szlaban telefonem?

Ekonomiczne rozwiązanie w przypadku dużej liczby osób korzystających ze szlabanu to otwieranie szlabanu telefonem. Należy jedynie zamontować w szlabanie odpowiedni moduł – zalecamy moduł GSM – i dodać do systemu numery osób upoważnionych do otwierania szlabanu. Zapewnia się w ten sposób użytkownikom wysoki poziom komfortu – taki sam jak przy użyciu pilota – i zadowalającą szybkość wjeżdżania i wyjeżdżania z terenu strzeżonego, np. osiedla, co podnosi atrakcyjność inwestycji w oczach potencjalnych klientów (nowych lokatorów). Otwieranie szlabanu przez telefon odbywa się na zasadzie dzwonienia pod numer przypisany do szlabanu. Połączenie zostaje odrzucone, a szlaban się otwiera – tak działa moduł GSM.

Otwieranie szlabanu na sygnał karetki pogotowia

Moduł pozwalający na otwieranie szlabanu na sygnał karetki pogotowia, staży pożarnej czy policji interesuje dziś coraz większą liczbę użytkowników szlabanów. Nic dziwnego, w końcu w krytycznych sytuacjach liczy się każda sekunda i nie ma czasu na szukanie osoby, która podniesie służbom specjalnym ramię szlabanu. Nowoczesne otwieranie szlabanu na sygnał karetki działa w taki sposób, iż kiedy detektor dźwięku specjalnego odczyta sygnał audialny (dźwięki homologowane), podniesie ramię szlabanu, umożliwiając służbom szybki wjazd i rozpoczęcie akcji ratunkowej.

Pamiętaj, że otwieranie szlabanu na sygnał karetki pogotowia to metoda szybkiego wjazdu tylko dla pojazdów uprzywilejowanych. Pozostałe osoby – np. mieszkańcy osiedla lub pracownicy firmy – powinni skorzystać z innego rozwiązania, np. pilota bądź pilota w telefonie (modułu GSP).

Jak otworzyć szlaban bez pilota w sposób automatyczny?

Ponowna weryfikacja kierowcy pojazdu przy wyjeździe z terenu chronionego nie zawsze jest konieczna. Przyda się chociażby na parkingu płatnym, na którym przy wyjeździe kierowca powinien okazać opłacony bilet, natomiast na osiedlu strzeżonym lub parkingu firmowym niekoniecznie. Czasem najlepszym, najwygodniejszym rozwiązaniem jest automatyczne otwieranie szlabanu bez pilota podczas wyjazdu z terenu strzeżonego. Jaki mechanizm na to pozwala? Automatyczne otwieranie szlabanu bez pilota może rozpoczynać się po najechaniu samochodu na pole pętli indukcyjnej (przewodowej bądź bezprzewodowej). Rozwiązanie to jest bardzo użyteczne, jako że wykrywanie ciężaru pojazdu minimalizuje ryzyko przypadkowego otwarcia szlabanu, np. w odpowiedzi na samochód jedynie przejeżdżający obok szlabanu w trakcie poszukiwania wolnego miejsca do zaparkowania.

Oczywiście zastosowanie pętli indukcyjnej nie wyklucza korzystania z pilota. Zachęcamy do połączenia obu rozwiązań, by uczynić szlaban maksymalnie funkcjonalnym.

Awaryjne otwieranie szlabanu

Na koniec warto zwrócić uwagę na awaryjne otwieranie szlabanu, które także stanowi rodzaj otwierania szlabanu bez pilota. Każdy nowoczesny szlaban powinien być wyposażony w system awaryjnego zarządzania w przypadku przerwy w dostawie prądu (i braku zabezpieczenia awaryjnym zasilaniem UPS).

Wiesz już, jak otworzyć szlaban bez pilota. Moduły pozwalające na otwieranie szlabanu bez pilota, które opisaliśmy w artykule, znajdziesz w asortymencie marki Beninca. Jeżeli więc interesuje Cię otwieranie szlabanu telefonem za pomocą modułu GSM bądź skorzystanie z pętli magnetycznej, koniecznie obejrzyj nasze produkty. Zachęcamy także do kontaktu w razie pytań i wątpliwości.