fbpx

Wybieramy szlaban parkingowy! Na co zwrócić uwagę?

Aby chronić posesję przed nieproszonymi gośćmi i uniknąć zajmowania miejsc parkingowych przez osoby z zewnątrz, często wykorzystuje się szlabany parkingowe. To najpopularniejsze i najbardziej skuteczne urządzenia do blokady wjazdów na parkingi firmowe czy osiedlowe. Pozwalają sprawnie wydzielić miejsca postojowe dla mieszkańców, klientów i pracowników. Daje też poczucie bezpieczeństwa oraz prywatności.

Za zamontowaniem szlabanu na posesji przemawia zwykle raczej nieduży koszt inwestycji, ale nie tylko. To też wysoka szybkość otwierania oraz solidna konstrukcja, której niestraszna jest intensywna praca w dzień i w nocy. Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm i wspólnot mieszkaniowych decyduje się na takie rozwiązanie. Aby szlaban parkingowy działał tak, jak powinien, należy dobrze dopasować go do warunków posesji i swoich oczekiwań. Jak wybrać szlaban parkingowy, żeby spełniał swoje zadanie?

Jak wybrać szlaban parkingowy?

Przy wyborze należy zwrócić uwagę na kilka parametrów istotnych z punktu widzenia użytkownika. W tym celu warto odpowiedzieć na kilka pytań. Szlabany elektromechaniczne czy szlabany elektrohydrauliczne? Jaka jest optymalna długość ramienia? Jaka będzie częstotliwość otwierania szlabanów parkingowych?

Szlabany elektromechaniczne czy hydrauliczne?

Na początku zastanów się, czy interesuje Cię szlaban hydrauliczny czy elektromechaniczny. Największym plusem szlabanów elektromechanicznych jest stosunkowo niska cena oraz dość prosta, ale wytrzymała konstrukcja. Ich zalety nie kończą się tylko na cenie.

  • Szerokie zastosowanie.
  • Możliwość montażu długiego ramienia.
  • Odporność na skrajne warunki atmosferyczne, niską temperaturę.
  • Prostota konstrukcji, a więc i konserwacji szlabanu.

Stosowane w szlabanach elektromechanicznych rozwiązania uniezależniają ich działanie od warunków zewnętrznych. Nie ma konieczności częstego serwisowania takiego szlabanu. To najbardziej uniwersalne rozwiązanie dla firm i dla klientów indywidualnych. Jako że szlabany elektromechaniczne są najbardziej popularne, łatwiej też znaleźć fachowca, który zajmie się montażem i konserwacją szlabanu. W ofercie Beninca znajdziesz między innymi szybkobieżny szlaban elektromechaniczny DIVA z silnikiem bezszczotkowym. Z kolei hydrauliczne szlabany parkingowe będą droższe od tych elektromechanicznych. Są też trudniejsze w konserwacji. Modele hydrauliczne kiepsko działają w niskich temperaturach (smar, który traci swoje właściwości na mrozie). Bardziej uniwersalnym rozwiązaniem będzie więc szlaban elektromechaniczny.

Wytrzymałość szlabanu

Aby szlaban służył Ci przez lata, zadbaj o to, aby był wytrzymały. Szlabany parkingowe Beninca zostały wyposażone w mocne silniki 24 V, które gwarantują wysoką wydajność i żywotność, również przy intensywnej pracy szlabanu. Każdy szlaban jest wykonany z trwałych materiałów, lakierowanych i ocynkowanych, dzięki czemu jest odporny na stopniowe niszczenie pod wpływem czynników atmosferycznych.

Rozmiar ramienia szlabanu

Przed wyborem rozmiaru ramienia trzeba zmierzyć szerokość wjazdu. Ramiona szlabanu parkingowego najczęściej są wykonane z lekkich, prostokątnych lub owalnych rurek. Warto pamiętać o zasadzie: im dłuższe ramię, tym większe obciążenie, wolniejsze działanie i szybsze zużycie. A dodatkowo wyższa cena! Ramię szlabanu nie musi zajmować całej szerokości wjazdu, warto wybrać krótsze ramię szlabanu i zostawić przestrzeń do ruchu pieszych. W Beninca oferujemy szlabany, które współpracują z ramieniem o długości od 2,2 m do 8 m.

Przy szerszym wjeździe na posesję lepiej zastosować dwa szlabany po obu stronach wjazdu. Z kolei przy dłuższych ramionach zalecamy zastosowanie podpory stałej albo ruchomej, która ma za zadanie amortyzować przeciążenia podczas zatrzymywania ramienia. Stała podpora może być wykorzystana jako miejsce, w którym zamontujemy fotokomórki zabezpieczające przed przypadkowym opuszczeniem.

Zabezpieczenie linii wjazdu

Jeżeli montujemy szlaban w miejscu o dużym ruchu, konieczny będzie montaż dodatkowych zabezpieczeń. Jako zarządca terenu musisz zadbać o to, aby szlaban nie opuścił się przypadkowo, kiedy na linii wjazdu znajduje się pojazd lub człowiek. Na taki wypadek warto wyposażyć szlaban w fotokomórki, które zatrzymają jego ruch, kiedy zostanie wykryta przeszkoda. Dobrym pomysłem może być też montaż lampy ostrzegawczej, która ma za zadanie sygnalizowanie ruchu ramienia uczestnikom ruchu.

Warto przygotować się również na przerwy w dostawie prądu. Szlabany parkingowe Beninca z linii EVA umożliwiają wykorzystanie zasilania awaryjnego dzięki wbudowanym kartom ładującym baterie. Jeśli napięcie w akumulatorach spadnie poniżej 17 V, szlaban otworzy się i pozostanie otwarty do czasu odzyskania zasilania.

To lista najważniejszych czynników, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze szlabanu parkingowego. Masz jeszcze wątpliwości? Skontaktuj się z naszymi specjalistami z zespołu Beninca! Szczegóły znajdziesz w zakładce Kontakt.