fbpx

Brama garażowa automatyczna czy ręczna – które rozwiązanie wybrać?

Jeśli planujesz zainwestować w bramę garażową, musisz dokładnie przemyśleć nie tylko rodzaj konstrukcji, ale i sposób jej otwierania.  To właśnie ta kwestia będzie mieć kluczowy wpływ na Twoją codzienną rutynę. Wybór między tradycyjnym modelem a bramą zautomatyzowaną nie zależy wyłącznie od osobistych preferencji. Jeśli nie wiesz, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze, zapoznaj się z naszym artykułem. Porównaliśmy dwa systemy – automatyczny i ręczny – aby pomóc Ci w podjęciu świadomej decyzji.

Brama garażowa automatyczna czy ręczna – czym się od siebie różnią?

W świecie bram garażowych segmentowych, uchylnych i roletowych o komforcie użytkowania decyduje zastosowany w konstrukcji mechanizm otwierania/zamykania. Choć zarówno bramy garażowe automatyczne, jak i ręczne mają do spełnienia tę samą funkcję, pierwszy typ zwalnia nas z fizycznego wysiłku, który mógłby stanowić wyzwanie dla osób o ograniczonej sile czy też mających problem z poruszaniem się, a z kolei drugi nie nadwyręża domowego budżetu, będąc dobrym wyborem dla osób mających prostsze wymagania użytkowe.  Decyzja o montażu konstrukcji otwieranej manualnie nie wiąże się z koniecznością doprowadzenia instalacji elektrycznej do zasilania automatyki, kupowania napędu do bramy, fotokomórki czy też awaryjnych akumulatorów.

Jedną z zalet automatycznej bramy garażowej jest prostota obsługi i wpisana w nią wygoda. Wystarczy jedno kliknięcie przycisku na pilocie lub też w aplikacji zintegrowanej z system smart home, by uzyskać łatwy dostęp do swojego garażu. Brak konieczności siłowania się z bramą po ciężkim dniu pracy lub gdy warunki pogodowe nie zachęcają do opuszczenia samochodu, stanowi wartość nie do przeceniania. Brama otwierana ręcznie znakomicie sprawdza się w sytuacji, gdy z garażu korzystamy sporadycznie. Tego typu rozwiązanie często stosowane jest w domkach letniskowych, które są użytkowane sezonowo. Za bramą manualną przemawia prostota konstrukcji.  Z racji tego, że nie bazuje na skomplikowanych układach elektrycznych, ma nie tylko niższe koszty początkowe w porównaniu do modeli zautomatyzowanych, ale i mniejsze wymagania konserwacyjne.

Automatyczna brama garażowa – to nie tylko łatwy dostęp

Bramy garażowe z napędem automatycznym nie tylko cieszą się ogromną popularnością, ale i powoli stają się standardem, bez którego ciężko wyobrazić sobie garaż przy domu jednorodzinnym. Brama z napędem znacząco poprawia komfort użytkowania, czyniąc życie łatwiejszym. Nie chodzi tylko o możliwość otwarcia bramy bez wychodzenia z samochodu, ale i większe bezpieczeństwo. Technologia kryjąca się za automatyczną bramą garażową umożliwia nadanie dostępu osobom trzecim. Większość modeli bram elektrycznych wyposażona jest w klawiaturę znajdującą się na zewnątrz garażu. Możliwość przekazania kodu PIN gościom czy też użytkownikom tymczasowym i zresetowania go, gdy już nie będzie potrzebny, może rozwiązać wiele Twoich problemów – od konieczności dostania się do domu pod Twoją nieobecność, przez podlewanie kwiatów przez zaprzyjaźnionego sąsiada, opiekę nad pupilem w czasie Twojego urlopu, na wejściu do domu w sytuacji związanej z zagrożeniem życia lub zdrowia skończywszy.

Automatyczne zamykanie bramy garażowej

Dzięki funkcji automatycznego zamykania nie musisz pamiętać o zamknięciu konstrukcji chroniącej Twój garaż, czyli naciskaniu pilota do bramy po raz drugi.  Koniec z martwieniem się, że zostawiłeś garaż otwarty, umożliwiając osobom niepożądanym dostęp do domu.

Sterowanie bramą za pomocą smartfonu

Odpowiednia aplikacja pozwoli Ci na zamkniecie drzwi garażowych z dowolnego miejsca, w którym przebywasz. Powiadomi Cię również, gdy brama garażowa zostanie otwarta, byś mógł sprawdzić, czy masz do czynienia z nieautoryzowanym wejściem.

Kody zmienne chronią Twój garaż

Aby uniemożliwić zeskanowanie kodu do pilota i otwarcie garażu przez osobę nieupoważnioną, możesz zdecydować się na zakup pilota do bramy garażowej z kodem zmiennym. Kod zmienia się z każdym naciśnięciem przycisku, dzięki czemu osoba nieposiadająca oryginalnego pilota w momencie próby otwarcia bramy, nie będzie w stanie tego uczynić. Na rynku są również piloty z tak zwanym trybem wakacyjnym. Wyłącza on zdalne sterowanie, co powoduje, że bramę można otworzyć tylko od wewnątrz.

Czujniki bezpieczeństwa

Bramy garażowe z napędem elektrycznym mogą posiadać czujniki wykrywające ludzi, zwierzęta lub przedmioty znajdujące się na progu. Tę funkcję z pewnością docenią rodzice niesfornych szkrabów, właściciele zwierząt lub też osoby mające problemy z poruszaniem się i tym samym opóźnioną reakcją. Drzwi nie opuszczą się, jeśli wyczują coś na swojej drodze.

Wbudowane oświetlenie

W odróżnieniu od klasycznej konstrukcji otwieranej ręcznie brama garażowa z napędem posiada wbudowane oświetlenie. Gdy drzwi się otwierają, włącza się górne światło. Niektóre zautomatyzowane modele wyposażone są również w oświetlenie zewnętrzne, które zapewnia dodatkowe światło na podjeździe przed garażem.

Wydajność i opłacalność

Bramy garażowe z napędem elektrycznym nie wymagają kosztownej konserwacji, jeśli postępujesz zgodnie z instrukcjami producenta. Odpowiednio ocieplona brama pozwoli zaoszczędzić na kosztach energii cieplnej. Co istotne, bramę napędzaną elektrycznie można otworzyć i zamknąć nawet w przypadku braku prądu! W większości modeli wystarczy pociągnąć linkę umieszczoną w okolicy silnika, by odblokować napęd i otworzyć bramę ręcznie. Otwarcie bramy od zewnątrz możliwe jest dzięki dźwigni zamka lub rozłączeniu napędu za pomocą specjalnego kluczyka.

Czy bramę garażową otwieraną manualnie można wyposażyć w napęd?

Jeśli po lekturze naszego artykułu doszedłeś do wniosku, że brama z napędem jest tym, czego potrzebujesz i zacząłeś się zastanawiać, czy możesz przekształcić swoją ręcznie zamykaną bramę w model automatyczny, odpowiedź brzmi: tak! Tradycyjną konstrukcję można wyposażyć w napęd do bramy garażowej w dowolnym momencie. Trzeba jednak liczyć się z pewnymi utrudnieniami i dodatkowymi kosztami, które wpłyną na ostateczny koszt bramy, czyniąc ją mniej ekonomicznym rozwiązaniem niż zakup modelu w pełni automatycznego. Aby dokonać wspomnianej przemiany, trzeba wyznaczyć miejsce na siłowniki elektryczne, doprowadzić zasilanie i wyprowadzić przewody do przełączników. Osobom niezdecydowanym polecamy przystosowanie garażu już na etapie budowy do ewentualnego montażu napędu do bramy. Gdy przyjdzie dzień, w którym pewność zagości w programach Twojego garażu, pozostanie wybór właściwego napędu i jego montaż.

 

Polecamy również artykuł:

https://beninca.pl/drogi-czy-tani-naped-do-bramy/