Brama skrzydłowa na szerokie i wąskie słupki – jaki napęd wybrać?
Chcąc cieszyć się zaletami wpisanymi w automatyczną bramę skrzydłową, trzeba zadbać o to, aby napęd był dopasowany nie tylko do rodzaju konstrukcji, jej ciężaru i częstotliwości użytkowania, ale również do przekroju słupków montażowych bramy. Źle dobrany do szerokości słupka napęd sprawi, że urządzenia albo nie da się zamontować, albo też cała konstrukcja bramowa nie będzie mogła otwierać/zamykać się w potrzebnym zakresie. W tym artykule przyjrzymy się siłownikom przeznaczonym zarówno na szerokie, jak i wąskie słupki.
Bramy jedno-, dwu- i czteroskrzydłowe (harmonijkowe) to popularne rozwiązanie wśród właścicieli posesji, szczególnie tych, którzy dysponują wąską działką. Konstrukcja jest nie tylko estetyczna (łatwo dopasować ją do stylu posesji), ale i tańsza niż rozwiązanie przesuwne. Skrzydła bramy mocuje się na zawiasach przymocowanych do słupków (metalowych, murowanych lub betonowych) posadowionych w fundamencie. Mogą być one zarówno szerokie, jak i wąskie. Ich przekrój jest parametrem mającym wpływ na dobór napędu do bramy.
Napęd do bramy skrzydłowej na szerokich słupkach
Choć w praktyce każdy napęd może zostać zamontowany na szerokich słupkach po wcześniejszym wykonaniu prac przygotowawczych (zrobienie wycięć w słupkach, montaż bramy na krańcu słupka, a nie po środku), zdecydowanie lepszym pomysłem jest zakup urządzenia, które zostało przystosowane przez producenta do tego, by tworzyć z bramą skrzydłową idealny duet. Nie tylko będzie działać bez zarzutu, uwalniając nas od konieczności wykonania dodatkowej pracy, ale i lepiej, tj. bardziej estetycznie, wyglądać. Siłowniki do bram skrzydłowych osadzonych na szerokich słupkach mają specjalną konstrukcję. Na ogół ramię napędu jest dłuższe i montowane na wydłużonym wysięgniku lub też ma konstrukcję łamaną, przegubową. Przed zakupem napędu koniecznie zmierz odległość zawiasów bramy od krawędzi słupka, by móc ją porównać z wymiarem podanym w specyfikacji technicznej.
Jaki napęd na szerokie słupki sprawdzi się najlepiej?
Zawsze wybieraj napęd od sprawdzonych producentów, który wykonany jest z wysokiej jakości komponentów odpornych na warunki atmosferyczne, a dodatkowo objęty jest gwarancją. Firma Beninca ma w swoim asortymencie przynajmniej kilka urządzeń, które są odpowiedzią na potrzeby bram skrzydłowych osadzonych na szerokich słupkach. Wystarczy wspomnieć o siłowniku KBN24, który jest idealny do bram o długości skrzydła do 2,1 m, czy też MB24/MBE24 przeznaczonym do bram o skrzydle do 2,5 m. Do nieco większych bram (4 m) polecamy jeden z najmocniejszych na rynku siłowników, tj. PREMIER/PREMIER.24. Wszystkie napędy charakteryzują się eleganckim wyglądem i optymalnym rozmiarem.
Brama skrzydłowa na wąskie słupki
Wiele modeli bram skrzydłowych montowanych jest na wąskich słupkach, a zatem takich, których przekrój nie przekracza 10 cm szerokości. Łatwo się domyślić, że napęd musi być nieco mniejszy niż w przypadku konstrukcji osadzonej na szerokich słupkach, a często również zawierać specjalne uchwyty i elementy mocujące. Tylko właściwe zamontowanie siłownika i pozostałych elementów jest gwarancją funkcjonalności i trwałości systemu. Napęd na wąskie słupki zwykle ma proste ramię, które podczas montażu nie zawadza o filar. Siłowniki i centrala są na tyle małe, że ich osadzenie na słupku nie powoduje problemów z użytkowaniem konstrukcji bramowej.
Napęd na wąskie słupki od firmy Beninca
Przykładem napędu na wąskie słupki są serie BILL (BILL30M, BILL40M/BILL4024, BILL50M) oraz BOB (BOB2124DK/BOB3024DK, BOB21M/BOB2124E, BOB30M/BOB30ME/BON3024E, BOB50M/BOB50ME/BOB5024E) występujące w wersji standardowej i turbo. Siłowniki są kompatybilne ze skrzydłami do długości 2,1 m, 3 m, 4 m i 5 m. Są one niezawodne i ciche, a do tego prezentują się niezwykle stylowo. Minimalistyczny design sprawia, że łatwo je dopasować zarówno do samej bramy, jak i stylu posesji. Właścicielom niewielkich bram (skrzydło do 2 m, 200 kg wagi) przypadnie do gustu zestaw BEAUTY przeznaczony do samodzielnego montażu i programowania.
Napęd podziemny do bramy skrzydłowej
Jeśli na wąskich słupkach ma być zainstalowana nie tylko brama skrzydłowa, ale i furtka, pojawia się obawa, że napęd może utrudniać sprawne działanie obu konstrukcji. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem może okazać się napęd podziemny. Jest on montowany w podłożu, a przez to niewidoczny. Jest to wręcz niezastąpione rozwiązanie w przypadku ozdobnych bram, w przypadku których standardowych napęd mógłby zakłócać estetykę. Mechanizm pokryty jest odpowiednią powłoką antykorozyjną, by poradzić sobie z warunkami panującymi w ziemi o każdej porze roku. Beninca oferuje szeroką gamę napędów do bram skrzydłowych podziemnych zarówno w wersji olejowej, jak i hydraulicznej. Dużym uznaniem klientów cieszą się siłowniki DU.IT14N/DU.IT24NVE do 3,5 metra skrzydła, DU.350NV/DU.350NVE do 4 metrów skrzydła i SB.25/SB.35/SB.50 do (kolejno) 2,5, 3,5 i 5 metrów skrzydła.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem: