fbpx

Jak zimą dbać o bramę automatyczną?

Deszcz, śnieg, mróz, lód, błoto, ujemne temperatury – zimą Twoja brama wjazdowa ma przed sobą sporo wyzwań. Elementy elektroniczne bramy wjazdowej często są zasypane śniegiem, a dodatkowo muszą pracować nawet przy ekstremalnie niskich temperaturach. Zalegający śnieg i zamarznięta w szczelinach woda mogą sprawić, że brama będzie się zacinać, a skrzydła bramy odmówią posłuszeństwa w najmniej spodziewanym momencie.

5 sposobów na konserwację bramy wjazdowej zimą

Bez wątpienia zima to trudny czas również dla bram garażowych i bram wjazdowych. W takim razie co możesz zrobić, aby dbać o bramę automatyczną zimą? Jakie kroki podjąć, aby w okresie zimowym brama działała bez zarzutu?

Krok 1 – dobrze dobrany napęd i poprawny montaż bramy

Pierwszy krok do przygotowania bramy na wszelkie zimowe wyzwania podejmujesz… zanim zaczniesz jej używać. Tajemnica tkwi w wyborze właściwej mocy napędu i prawidłowym montażu. Brama z napędem o odpowiednio dobranej mocy będzie działała bez zarzutu. Nie bez powodu fachowcy zalecają wybór nieco większej mocy napędu do bramy skrzydłowej czy innej (20-30% zapasu) niż teoretycznie wymagałyby tego warunki. Szczególną uwagę zwróć na ciężar i długość skrzydła i dopasuj napęd do bramy.

Duże znaczenie ma też sam montaż bramy wjazdowej – odpowiednio głęboki fundament pod bramę, właściwe wypoziomowanie bramy i montaż zawiasów.

Krok 2 – regularne usuwanie śniegu i lodu z podjazdu

Na pewno znasz już to porównanie – skrzydło bramy to nie pług śnieżny. To prawda, mimo że może kusić Cię wizja szybkiego odśnieżenia podjazdu z pomocą skrzydła bramy. Podczas otwierania skrzydła na odśnieżonym podjeździe może dojść do urwania zawiasów, wypaczenia skrzydła albo nawet uszkodzenia przeciążonego napędu, który może na dobre odmówić posłuszeństwa.

Pamiętaj o regularnym odśnieżaniu podjazdu. Brama wyposażona w blokady zabezpieczające zatrzyma się na przeszkodzie, ale jeżeli takiej blokady zabraknie, system napędowy może błyskawicznie ulec zniszczeniu.

Krok 3 – odśnieżanie fotokomórki

Jak dbać zimą o siłowniki? Bramy wjazdowe i bramy garażowe to nie tylko skrzydła bramy. W przypadku automatycznych bram wjazdowych trzeba też pamiętać o napędzie. Zanim wybierzesz siłownik, sprawdź zakres temperatur, w jakich może pracować napęd. Przed zimą należy wykonać przegląd napędu. A kiedy spadnie temperatura i pojawią się opady śniegu, nie można zapomnieć też o fotokomórkach i lampach ostrzegawczych.

Pamiętaj o regularnym usuwaniu śniegu z fotokomórki. Przykryta śniegiem może nie działać prawidłowo. Ważne będzie też odśnieżenie świateł ostrzegawczych, które są szczególnie ważne, kiedy na dworze panują trudne warunki pogodowe.

Krok 4 – zabezpieczenie zawiasów smarem

Nie tylko śnieg na elementach elektronicznych może być przeszkodą dla bramy. Należy pamiętać też o zawiasach. Zamarznięta wilgoć w szczelinach zamków lub zawiasów może wyrządzić dużo szkód, dlatego tak ważne jest zabezpieczenie zawiasów przed działaniem wody porcją gęstego smaru, który dotrze do każdego zakamarka szczeliny. Smar zapewni zawiasom odporność nawet przed najtrudniejszymi warunkami atmosferycznymi. Brama będzie pracowała płynnie, a wilgoć nie będzie już problemem.

Krok 5 – właściwe użytkowanie bramy zimą

Brama się nie otwiera lub nie zamyka – co robić? Zawsze najpierw upewnij się, jaka jest przyczyna. Jeśli masz bramę przesuwną, być może na szynie zgromadził się śnieg? Upewnij się też, że śnieg nie pokrywa fotokomórki. W przypadku bram automatycznych możesz skorzystać z awaryjnego otwierania ręcznego. Jeżeli okaże się, że brama przymarzła, nie próbuj otwierać jej na siłę, aby jej nie uszkodzić.

Czasem źródło problemu jest zaskakująco proste – wyczerpane baterie od pilota do bramy. Zimą baterie mogą się zużyć szybciej niż zwykle ze względu na niskie temperatury. W takim wypadku brama się nie otworzy.

Konserwacja bramy wjazdowej zimą – przygotuj bramę na sezon zimowy!

Podsumujmy! Co zrobić przed zakupem bramy?

  1. Wybierz odpowiedni siłownik z zapasem mocy 20-30%.
  2. Sprawdź, w jakim zakresie temperatur może pracować siłownik.
  3. Właściwie zaplanuj montaż bramy.

Jak przygotować bramę do trudnych, zimowych warunków?

  1. Przed rozpoczęciem zimy zadbaj o przegląd napędu i całej bramy.
  2. Nasmaruj zawiasy smarem, na przykład smarem w sprayu.

Jak dbać o bramę zimą, aby działała bezawaryjnie?

  1. Regularnie odśnieżaj podjazd i elementy elektroniczne.
  2. Nie wykorzystuj skrzydła bramy do odśnieżania.
  3. Bardzo ważne, przy bramie przesuwnej, jest odśnieżanie listwy zębatej. Gromadzący się na listwie śnieg po zamarznięciu często jest przeszkodą dla mechanicznych wyłączników krańcowych.

Odpowiednio zakonserwowana brama i napęd będą Ci służyć nawet w trakcie najbardziej surowej zimy.