Montaż, konserwacja, cena – co musisz wiedzieć przed zakupem bramy wjazdowej z napędem?
Zdalnie otwierane bramy to rozwiązanie wielu zalet. Nic dziwnego, że decyduje się na nie coraz więcej osób. Aby cieszyć się pełną funkcjonalnością napędzanej siłownikami konstrukcji, musisz zadbać o to, by mechanizm otwierający idealnie współpracował z takimi parametrami jak ciężar skrzydła bramy, jego długość i wysokość. Nie bez znaczenia są również takie zagadnienia, jak wypełnienie skrzydła, miejsce montażu czy też wymiary słupka bramy. Podpowiadamy, na co dokładnie zwrócić uwagę, aby nie popełnić błędu przy zakupie.
Choć przyszli właściciele bram mają różne potrzeby w zakresie funkcjonalności i designu, wszystkim bez wyjątku zależy na jakości. Mimo że konstrukcje od uznanych producentów są nie tylko gwarancją jakości, ale i pełnej funkcjonalności przez lata, nie spełnią swojej funkcji, jeśli dokonamy zakupu bez zwracania uwagi na warunki, w jakich brama ma zostać zainstalowana, a ponadto nie zadbamy o to, by montaż został przeprowadzony prawidłowo, a sama konstrukcja była właściwie użytkowana i regularnie konserwowana. Źle wykonana brama to jeden problem. Źle dobrana brama to problem numer dwa. Z kolei źle zamontowana brama to już poważne kłopoty. Aby tego wszystkiego uniknąć, stworzyliśmy ten artykuł.
Brama wjazdowa z napędem – najważniejsze elementy montażu
- Fundament pod bramą – w tej kwestii obowiązuje jedna zasada. Fundamenty na płytę montażową muszą sięgać poniżej głębokości przemarzania gruntu. Optymalną wartością jest 120 cm, jednak na niektórych terenach głębokość może wahać się między 80 a 140 cm. Jeśli ta kwestia zostanie zlekceważona, decyzji pożałujesz zimą. Gdy nieco przymrozi, może dojść do tak zwanego wysadzania fundamentu (fundament będzie pracował z gruntem), którego efektem jest naruszenie geometrii bramy, co w praktyce oznacza brak możliwości jej otwierania i zamykania.
- Wypoziomowanie bramy – źle założona brama dwuskrzydłowa może się nie domykać. Z kolei nieodpowiednio ustawiona brama przesuwna będzie wymagała dużej siły do otwarcia, co wpłynie na skrócenie żywotności łożysk prowadzących.
- Montaż zawiasów – nieodpowiednio zamontowane zawiasy lub też zawiasy niskiej jakości po jakimś czasie spowodują, że brama będzie opadać i w związku z tym pojawiają się problemy z jej domykaniem.
Brama wjazdowa – jak wybrać odpowiedni napęd?
Sposób otwierania bramy, wymiary skrzydła i słupków to właśnie te czynniki będą mieć wpływ na wybór odpowiedniego napędu. Nie bez znaczenia jest również, pomijana przez wiele osób, kwestia częstotliwości pracy bramy (liczba otwarć i zamknięć). Jako że na koszt napędu wpływa moc siłowników, wiele osób w ramach oszczędności decyduje się na zakup siłownika bez rezerwy mocy, co powoduje, że napęd szybciej się zużywa, a dodatkowo podczas wietrznej pogody nie zawsze radzi sobie z otwarciem bramy.
Napęd do bramy dwuskrzydłowej
Wybierając napęd do bramy dwuskrzydłowej, musisz upewnić się, że siłownik nie tylko poradzi sobie z obsługą takich parametrów jak ciężar skrzydła bramy, jej długość i wysokość, ale i będzie mieć odpowiedni zapas mocy. Kolejną kwestią jest materiał wykonania bramy. Ażurowe konstrukcje będą stawiać mniejszy opór powietrza niż bramy pełne, a konstrukcje drewniane mogą się robić cięższe z upływem czasu (działanie deszczu). Jeśli dodatkowo miejsce montażu nie jest osłonięte drzewami i tym samym narażone na silne podmuchy wiatru, zbyć słaby siłownik po prostu nie poradzi sobie ze stawianymi przed nimi wymaganiami. W takim przypadku warto pomyśleć o napędzie o mocy o min. 30% większej, niż jest wymagana do obsługi danych parametrów. Jeśli słupek bramy ma duży przekrój, będzie potrzebować siłownika z napędem łamanym lub takiego, który można ukryć pod powierzchnią gruntu.
Napęd do bramy przesuwnej
W przypadku tego typu bramy sprawa jest nieco prostsza. Przede wszystkim musisz zwrócić uwagę na ciężar konstrukcji i prześwit wjazdu. Ważnym parametrem jest również opór toczenia – znajdziesz go w dokumentacji technicznej. Gdy już upewnisz się, że dolna listwa jest nie tylko prosta, ale i odpowiednio wytrzymała, by móc na niej zamontować listwę zębatą, pozostanie kwestia wyboru mocy. W przypadku bram przesuwnych samonośnych i podwieszanych na ogół wystarczy 30% zapasu. Z kolei bramy jeżdżące po szynie, które mierzą się z większym oporem ruchu w postaci piachu, błota czy też śniegu zalegającego na prowadnicy, potrzebują minimum 50% zapasu mocy.
Konserwacja bramy wjazdowej z napędem
Każde urządzenie wymaga konserwacji, by mogło działać sprawnie przez długie lata. Brama wjazdowa z napędem elektrycznym nie jest w tej kwestii wyjątkiem. Chcąc zachować jej płynną pracę i pełną funkcjonalność przez długi czas, musisz nie tylko utrzymywać ją w czystości (tor bramy i ruchome części napędu), regularnie sprawdzać pod kątem ewentualnych uszkodzeń (wgniecenia, rdza itp.), ale i smarować wybrane elementy (zawiasy i ruchome części napędu), regulować tor, dokonywać dobrych napraw tablicy elektrycznej napędu bramy, a ponadto trzymać z daleka od takich szkodników jak ślimaki, owady i małe zwierzęta. Mogą one uszkodzić elementy wpływające na ruch bramy.
Konserwacja konstrukcji i pielęgnacja elementów elektronicznych oczywiście będzie zależeć do konkretnego modelu bramy i wybranego systemu, zaleca się jednak smarować części bramy biorące udział w automatycznym ruchu bramy raz na 6 miesięcy, a ponadto co miesiąc sprawdzać funkcję automatycznego cofania, np. kładąc kawałek drewna na środku miejsca zamykania bramy. Konstrukcja powinna rozpoznać kawałek drewna jako przeszkodę i odwrócić się, gdy w niego uderzy. W przypadku jakikolwiek nieprawidłowości, których nie można usunąć samodzielnie, należy skontaktować się z serwisem.
Ile kosztuje brama wjazdowa z napędem w 2024 roku?
Istnieje wiele czynników wpływających na koszt bramy wjazdowej. Od rodzaju konstrukcji, materiału bramy, rozmiaru, przez design, zastosowaną technologię, moc napędu elektrycznego, na warunkach, w jakich odbywa się montaż, skończywszy. Jeśli planujesz dokonać zakupu bramy wjazdowej z napędem w 2024 roku, to musisz się liczyć z wydatkiem od ok. 3500 zł do nawet 15 000 zł. Oczywiście w przypadku niestandardowych wymiarów cena wzrasta. Najtańszym wariantem będzie brama dwuskrzydłowa, a z kolei najdroższym brama łamana lub teleskopowa.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem:
https://beninca.pl/brama-wjazdowa-brama-przesuwna-czy-brama-dwuskrzydlowa/