fbpx

Brama wjazdowa: brama przesuwna czy brama dwuskrzydłowa?

Rozważasz montaż bramy wjazdowej na teren prywatny lub firmowy, ale nie wiesz, który model sprawdzi się lepiej: brama dwuskrzydłowa czy brama przesuwna? Przeczytaj poradnik firmy Beninca, producenta automatyki do bram wjazdowych przesuwnych i dwuskrzydłowych, by podjąć decyzję w oparciu o najważniejsze informacje. Jeśli potrzebujesz porady dotyczącej wyboru lub zakupu napędów do bram wjazdowych, zapraszamy do kontaktu.

Brama wjazdowa z napędem vs. otwierana ręcznie

Na początku warto zaznaczyć, że pierwszą decyzją osoby zainteresowanej montażem bramy wjazdowej wcale nie jest wybór pomiędzy bramą przesuwną a bramą dwuskrzydłową, lecz zadecydowanie o instalacji automatycznej bramy wjazdowej z napędem lub tradycyjnej bramy wjazdowej otwieranej manualnie. Nie jest to dylemat tożsamy z wyborem pomiędzy rodzajami bramy wjazdowej, ponieważ zarówno brama dwuskrzydłowa, jak i brama przesuwna mogą korzystać z automatyki pozwalającej na zdalne otwieranie i zamykanie.

W tym przypadku znacznie lepszym wyborem jest brama wjazdowa nowoczesna, a więc brama wjazdowa z napędem. Zapewnia komfort, jakiego nie daje model tradycyjny. Dzięki bramie wjazdowej automatycznej wjeżdża się na teren i wyjeżdża z niego szybko, bezpiecznie i bez konieczności wysiadania z samochodu. Wystarczy mieć pilot lub aplikację sterującą w telefonie. Ponadto automatyka do bram wjazdowych pozwala na skorzystanie z dodatkowych akcesoriów takich jak sygnalizator akustyczny czy lampa ostrzegawcza.

Brama wjazdowa dwuskrzydłowa czy brama wjazdowa przesuwna? Cena montażu

Uwaga, odtąd pisząc o automatycznej bramie wjazdowej dwuskrzydłowej, będziemy ją niekiedy nazywali po prostu bramą dwuskrzydłową, a udzielając informacji o automatycznej bramie wjazdowej przesuwnej, będziemy korzystali ze skróconego określenia brama przesuwna. Miej zatem na uwadze, że chodzi wówczas o bramę wjazdową z napędem.

Różnica w wyborze rodzaju bramy wjazdowej wynika m.in. z możliwości finansowych klienta. Przeciętna brama dwuskrzydłowa otwierana ręcznie jest znacznie tańsza od bramy przesuwnej otwieranej ręcznie, jednak w przypadku bram automatycznych różnica się procentowo zmniejsza. Wynika to z faktu, iż silnik do bramy przesuwnej wystarczy jeden (ciągnie całą bramę), podczas gdy siłowniki do bramy dwuskrzydłowej muszą być dwa – po jednym na każde skrzydło. Jeśli doliczyć do tego inne potencjalne koszty, np. naprawy awarii, montaż bramy przesuwnej może okazać się długofalowo bardziej opłacalny. Wiele zależy od producenta bramy wjazdowej i automatyki (polecamy napędy do bram przesuwnych i dwuskrzydłowych Beninca).

Jeśli chodzi o koszty, warto też pamiętać, iż automatyczna brama wjazdowa przesuwna wymaga wykonania fundamentu pod wjazdem, natomiast brama wjazdowa dwuskrzydłowa korzysta z tego, co już jest, w tym ze słupów stanowiących element ogrodzenia.

Montaż bramy przesuwnej vs. montaż bramy dwuskrzydłowej – awaryjność

Kolejnym, wspomnianym już aspektem wartym wzięcia pod uwagę jest awaryjność, która także wpływa na finanse (naprawy, wymiany). Tutaj napędy do bramy dwuskrzydłowej i same bramy wjazdowe dwuskrzydłowe są bardziej podatne na uszkodzenia. Napędy dlatego, że są dwa, więc nawet jeśli jeden pozostanie sprawny, drugi może doznać awarii. Brama z kolei jest wystawiona na podmuchy wiatru, a jeśli zostanie niedomknięta lub niezabezpieczona, może się samoistnie otworzyć, co z kolei obniża bezpieczeństwo właścicieli ogrodzonego terenu.

Bramy wjazdowe dwuskrzydłowe vs. przesuwne – możliwości przestrzenne

Czasem tam, gdzie da się zamontować bramę przesuwną, nie da się zastosować bramy dwuskrzydłowej – i na odwrót. Brama wjazdowa przesuwna nie wymaga dodatkowego miejsca przed ani za nią, dzięki czemu przekłada się na możliwość parkowania nawet przy samym ogrodzeniu. Jednocześnie aby zamontować taką bramę automatyczną, konieczne jest posiadanie dostatecznie szerokiej działki, by brama mogła wsunąć się na ogrodzenie (wymagana długość to światło przejazdu plus ok. 30-50% przeciwwagi). Dodatkowo jeśli interesuje Cię brama przesuwna z furtką, wejście nie powinno znaleźć się po tej stronie ogrodzenia, na którą brama wsuwa się po otwarciu.

Alternatywa powyższego rozwiązania, a więc brama dwuskrzydłowa, wymaga wolnej przestrzeni – zgodnie z polskim prawem – po stronie wewnętrznej terenu mieszkalnego bądź firmowego, aby skrzydła otwierały się poprawnie. Owa wolna przestrzeń musi mieć długość co najmniej jednego skrzydła, czyli połowy szerokości wjazdu, jednak dla bezpieczeństwa pojazdów i innych obiektów stojących na posesji lepiej zapewnić większy zapas miejsca. Warto też mieć na uwadze, że bramy dwuskrzydłowe trudno montuje się na terenie nierównym, zwłaszcza wznoszącym się od bramy ku budynkowi.

Brama wjazdowa z furtką – przesuwna czy dwuskrzydłowa?

Jeżeli interesuje Cię brama wjazdowa z furtką, do wyboru masz zarówno model dwuskrzydłowy, jak i model przesuwny. Pamiętaj jedynie, że bramy wjazdowe z furtką typu przesuwnego nie powinny wsuwać się na tę stronę ogrodzenia, po której została zamontowana furtka.

Interesuje Cię automatyka do bram przesuwnych i dwuskrzydłowych? Przeczytaj:

Dobór napędu do bramy