fbpx

Napęd do bramy garażowej – czym się kierować przy wyborze?

Choć każdy mechanizm do otwierania i zamykania bramy garażowej ma do spełnienia taką samą funkcję, nie każdy jest sobie równy. Aby Twoja codzienność stała się naprawdę komfortowa, a napęd gwarantował niezawodność i bezpieczeństwo, przed jego zakupem musisz zwrócić uwagę na kilka kwestii, począwszy od typu napędu, na inteligentnych funkcjach skończywszy. Na szczęście na rynku istnieje wiele produktów, które nie wiążą się z koniecznością pójścia na kompromis między mocą, funkcjonalnością i designem.

Typ napędu do bramy garażowej

Myśląc o napędzie do bramy garażowej, masz do wyboru 4 podstawowe typy. Określają one sposób działania mechanizmu otwierającego/zamykającego bramę.

Napęd łańcuchowy

Mechanizm wykorzystuje metalowy łańcuch do poruszania wózkiem, który odpowiada za podnoszenie i opuszczanie bramy garażowej. Zaletą rozwiązania jest jego cena, a wadą poziom hałasu. Nie jest to najcichszy typ napędu, dlatego może okazać się nie najlepszym wyborem, jeśli Twój garaż jest połączony z domem.

Napęd śrubowy

Tego typu otwieracz do pchania wózka wykorzystuje gwintowane pręty stalowe, dzięki czemu wytwarza mniej hałasu niż łańcuchowy odpowiednik. Jest łatwy w utrzymaniu, gdyż wymaga mniej konserwacji ze względu na niewielką liczbę ruchowym części. Zaletą jest płynna praca i odporność na ekstremalne temperatury, a wadą nieco wyższy koszt niż w przypadku mechanizmu z łańcuchem.

Napęd pasowy

To idealne rozwiązanie do garaży sąsiadujących z pomieszczeniami mieszkalnymi. Do napędzania wózka wykorzystuje pasek, który pozwala na niezwykle cichą pracę. Kolejną zaletą jest łatwość obsługi.  Po stronie wad wpisujemy koszt – to zdecydowanie najdroższy typ napędu.

Napęd do montażu ściennego

W niektórych typach bram garażowych pojawia się konieczność zamontowania mechanizmu nad nadprożem lub na ścianie. Dzięki konstrukcji, jaką jest ramię ciągnąco-pchające, garaż może stać się idealną przestrzenią do przechowywania różnych rzeczy.

Na jakie kwestie zwrócić uwagę podczas wyboru napędu do bramy garażowej?

Niezależnie od tego, na jaki typ bramy garażowej się zdecydujesz – skrzydłowy rozwierany, przesuwny, harmonijkowy, segmentowy, rolowany, uchylny czy też teleskopowy – i w jaki sposób chcesz otwierać konstrukcję – ręcznie, z pomocą pilota, smartfonu – przed zakupem napędu musisz zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Moc napędu

Jako że moc wpływa na udźwig napędu, trzeba dopasować ten parametr zarówno do ciężaru drzwi garażowych, jak i ich wielkości. Jeśli brama jest niewielka, na ogół pojedyncza, kwestię otwierania i zamykania załatwi siłownik o mocy 400 N. W przypadku większych bram (np. dwuskrzydłowych) z siłami tarcia i bezwładności poradzi sobie siłownik o mocy 1200 N, np. JIM4 ESA®, który znajdziesz w naszej ofercie.

Elementy wpływające na bezpieczeństwo użytkowania

Pisząc o bezpieczeństwie, mamy na myśli nie tylko kwestie związane z zapobieganiem nieupoważnionym wejściom na teren garażu, ale i zabezpieczenie przed wypadkami. Napęd po natrafieniu na przeszkodę – rzecz, zwierzę, bawiące się dziecko – musi cofnąć się, czyli zatrzymać zamykanie konstrukcji, a następnie podnieść. Upewnij się, że wybrany przez Ciebie napęd ma funkcję automatycznego cofania. Szukaj modelu z enkoderem, czyli specjalistycznym czujnikiem, który kontroluje ruch skrzydła bramy, zatrzymuje je, a także powoduje odwrócenie kierunku ruchu w przypadku natrafienia na przeszkodę. O bezpieczeństwo użytkowania znakomicie zadba również klasyczna fotokomórka, która nie tylko zablokuje mechanizm otwierania/zamykania w momencie pojawienia się przeszkody w świetle bramy, ale i może współpracować z systemem alarmowym, reagując na ruch na kilka sposobów – od zapalenia światła, na uruchomieniu alarmu skończywszy. Wszystko zależy od tego, jak zostanie zintegrowana.  Aby brama była trudna to sforsowania, uniemożliwiając włamanie, warto zainwestować np. w automatyczne ryglowanie konstrukcji bramowej w szynie napędu.

Zdalny dostęp

Wybierając napęd do bramy, warto upewnić się, że dany model oferuje zdalne sterowanie. Obsługa bramy za pomocą pilota to rozwiązanie, które czyni Twoje życie łatwiejsze. Możesz również zdecydować się na otwieranie i zamykanie bramy za pomocą smartfonu lub innego inteligentnego urządzenia. Taką opcję oferują napędy z modułem GSM montowanym w sterowniku.

Szybkość otwierania bramy garażowej

Choć średni czas otwierania bramy garażowej z automatycznym napędem wynosi od 20 do 30 sekund, nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na napęd z funkcją regulacji szybkości obsługiwania bramy. Pozwala ona na dopasowania szybkości otwierania do indywidualnych potrzeb. Możesz również postawić na napęd JIM.3ESA TURBO od Benincy, który zapewnia najszybszy na rynku czas otwarcia.

Pobór prądu

Każdy właściciel automatycznej bramy garażowej z niepokojem patrzy na rachunki za energię elektryczną, które w dłuższej perspektywie czasowej mogą być niepokojące. Na szczęście istnieje sposób, by zminimalizować problem.  Szukaj napędu, który ma system redukcji mocy w trybach oczekiwania i czujniki pozwalające na dopasowanie siły napędu do wagi konstrukcji i oporu stawianego przez bramę. Polecamy Twojej uwadze napędy do bram garażowych z ESA®, których roczny koszt energii użytkowania napędu w fazie czuwania wynosi od 10 do 20 razy mniej niż w przypadku standardowego napędu.

Zasilanie bateryjne

Szukając sposobu na niezakłócony dostęp do garażu nawet w przypadku przerwy w dostawie prądu, postaw na napęd z funkcją zasilania awaryjnego z baterii. Mieszczące się w obudowie siłownika baterie sprawią, że Twój spokój ducha pozostanie niezmącony.

Podsumowanie

Napęd do bramy garażowej powinien być nie tylko funkcjonalny, pozwalając na niezakłóconą pracę, ale i estetycznie wykonany, by móc idealnie wkomponować się w otoczenie. Powinien pochodzić od zaufanego producenta, być odpowiednio zamontowany, a ponadto wpisywać się w dobowy cykl otwierania i zamykania bramy. Aby w pełni dopasować urządzenie do swoich potrzeb, warto rozważyć napęd z oświetleniem narożnym, wbudowaną kamerą czy też ochroną elektroniczną z poziomu urządzenia mobilnego.

 

Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem:

https://beninca.pl/od-czego-zalezy-cena-montazu-bramy-garazowej/