fbpx

Otwieranie bramy telefonem – co musisz wiedzieć?

Automatyka do bram to udogodnienie, które ułatwia codzienne korzystanie z bramy wielu Polakom. Każdy, kto zdecydował się na instalację napędu do bram, doskonale wie, jak zdalne sterowanie bramą wjazdową i garażową zwiększa komfort korzystania z bramy.

Nie trzeba wysiadać z samochodu, żeby otworzyć i zamknąć bramę, nie trzeba marznąć ani moknąć, kiedy pogoda za oknem daje w kość. Wystarczy pilot do bramy. A gdyby tak jeszcze bardziej ułatwić sobie życie? Jednym z ciekawszych rozwiązań jest sterowanie bramą telefonem, w bezpośrednim zasięgu sieci GSM i sterownika bramy albo z dowolnego miejsca i dowolnej odległości.

Zdalne sterowanie bramą telefonem

W dzisiejszych czasach telefony komórkowe towarzyszą nam zawsze i wszędzie. Na rynku pojawiają się coraz to nowe rozwiązania do inteligentnego domu, które wykorzystują wygodne sterowanie smartfonem. Również producenci automatyki do bram, w tym Beninca Polonia, opracowali systemy, które umożliwiają otwieranie bramy jednym naciśnięciem klawisza (czy raczej jednym dotknięciem ekranu). Dzięki nowym technologiom właściciele bram z napędem mogą cieszyć się kolejnymi udogodnieniami. Możliwość zamykania i otwierania bramy wjazdowej telefonem oraz planowanie godzin otwarcia i zamknięcia z pomocą dedykowanej aplikacji albo innego systemu stało się standardem w systemach domów inteligentnych. Wystarczy, że klikniesz i brama otworzy się w wybranym momencie.

Jak to działa?

Za zdalne sterowanie bramą telefonem odpowiadają sterowniki komunikujące się z wykorzystaniem sieci WiFi oraz sieci GSM. W zależności od zastosowanego modułu, czy to moduł WiFi do automatyki bram czy moduł GSM, system sterowania bramą jest inny.

Otwieranie bramy za pomocą modułu WiFi

W pierwszym przypadku możliwe jest bezprzewodowe sterowanie napędem za pomocą telefonu albo tabletu. Moduł WiFi umożliwia też śledzenie statusu bramy i furtki, a nawet sterowanie innymi urządzeniami: oświetleniem, roletami, systemami nawadniania albo inteligentnym ogrzewaniem. W tym wypadku niezbędny będzie smartfon z dostępem do sieci internet i możliwością zainstalowania aplikacji (telefony z systemami Android lub iOS), która połączy się ze sterownikiem w bramie.

Sterowanie bramą z telefonu przez moduł GSM

Moduł GSM może być lepszym rozwiązaniem dla użytkowników starszych modeli telefonów, jako że nie wymaga dostępu do internetu i pozwala uniezależnić się od sieci Wi-Fi z domu. Wystarczy sieć komórkowa. W takich sterownikach wykorzystuje się kartę SIM. Do pamięci sterownika bramy wprowadza się numery telefonów (sterownik bramy może przechować do 2000 numerów z listą użytkowników) domowników lub mieszkańców osiedla, którzy są uprawnieni do otwierania bramy. Domownik jako uprawniony użytkownik może otworzyć bramę, wykonując krótkie połączenie z „numerem telefonu bramy” (na zasadzie bezpłatnego zwiastuna połączenia, tzw. „sygnał”). Moduł GSM zignoruje wszystkie połączenia przychodzące z numerów, które nie zostały zapisane w pamięci urządzenia. To rozwiązanie dla użytkowników klasycznych aparatów GSM, jak i najnowszych smartfonów. Do poprawnego działania potrzebna jest tylko aktywna karta SIM dowolnego operatora i zasięg.

Aplikacje do otwierania bramy

Moduły Beninca współpracują z aplikacjami iGATE SMART (moduł GSM) i SUPLA (moduł WiFi). Obie aplikacje są w pełni darmowe i dostępne do pobrania w sklepach Google Play i App Store. iGATE SMART jest dostępna w polskiej, angielskiej i niemieckiej wersji językowej. Oferuje różne formy terowania (CLIP lub SMS) i komfortowe zarządzanie użytkownikami z poziomu aplikacji. Sterowanie bramą telefonem z aplikacją jest bezpłatne. Korzystanie z aplikacji pozwala dopasować działanie bramy do indywidualnych potrzeb użytkowników, a do tego oszczędza koszt zakupu pilotów. Konfiguracja nie jest skomplikowana, a brama wjazdowa otwiera się wtedy, kiedy tego potrzebujesz.

Co zyskujesz, korzystając z systemu zdalnego otwierania bramy?

Oczywiście poza wygodą.

  • Masz wszystko pod kontrolą – nawet, kiedy nie ma Cię w domu.
  • Możesz sterować bramą aplikacją albo nawet poleceniem głosowym.
  • Zyskujesz nieskończoną ilość „pilotów” do bramy – oszczędzasz na zakupie tradycyjnego pilota dla każdego domownika.
  • Masz większe bezpieczeństwo – administrator zarządza listą numerów, więc nieupoważnione osoby nie mogą otworzyć bramy.
  • Możesz dodać nawet 2000 numerów telefonów mieszkańców (z iGATE).
  • Sterowanie telefonem nie wyklucza stosowania tradycyjnych pilotów.

W jakich sytuacjach najbardziej przydaje się sterowanie bramą z telefonu? Kiedy wyjeżdżasz na wakacje, ale chcesz zachować kontrolę nad bezpieczeństwem wjazdu na posesję. Kiedy chcesz wpuścić do domu gości albo kuriera. Kiedy wracasz do domu i nie chcesz tamować ruchu na drodze przez oczekiwanie na otwarcie bramy. Zarządzanie bramą jest prostsze niż kiedykolwiek, kiedy korzystasz z systemu zdalnego otwierania i zamykania bramy przez telefon.