fbpx

Rodzaje napędów do bram skrzydłowych. Który będzie najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie?

Wybór odpowiedniej bramy, która nie tylko skutecznie zabezpieczy Twoją posesję czy teren firmy, ale i wpisze się w stylistykę architektury budynku, to tylko połowa sukcesu. Za jej funkcjonowanie, czyniące codzienność łatwiejszą, wygodniejszą i zarazem bezpieczniejszą odpowiada napęd. Jak znaleźć naprawdę dobry napęd do bramy skrzydłowej, by przez długie lata cieszyć się sprawnym i niemal bezawaryjnym działaniem konstrukcji bramowej? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Rodzaje napędów do bram skrzydłowych

Zanim skupimy się na parametrach napędu, który zaspokoi wszystkie Twoje potrzeby w zakresie funkcjonalności i poziomu bezpieczeństwa, trzeba zacząć od odpowiedzi na pytanie o rodzaje siłowników do bram skrzydłowych. Podstawowy podział to mechaniczne i elektrohydrauliczne. Wśród tych pierwszych wyróżniamy siłowniki śrubowe (ślimakowe), siłowniki z tak zwanym ramieniem łamanym oraz siłowniki podziemne. Napędy mechaniczne są najczęściej wybierane przez właścicieli posesji, które wymagają zabezpieczenia bramą, gdyż gwarantują niezawodności w każdych warunkach atmosferycznych. Na ich korzyść przemawia również dosyć przystępna w porównaniu z napędami elektrohydraulicznymi cena. Elektrohydrauliczne odpowiedniki wiążą się z montażem zestawu grzałek, które zimową porą utrzymują właściwą temperaturę cieczy roboczej, odpowiadającej m.in. za przenoszenie energii i sygnałów sterujących i stąd ich wyższa cena.

Napęd śrubowy

Ten rodzaj napędu może być stosowany we wszystkich typach bram skrzydłowych. Umożliwia rozwarcie konstrukcji bramowej do 110°. Przesuwający się liniowo wzdłuż korpusu silnika element napędowy przenosi siłę na skrzydło bramy, zapewniając bezawaryjne działanie konstrukcji. Zarówno napęd ze śrubą zabudowaną, jak i odkrytą na ogół montowany jest na 1/3 wysokości bramy, licząc od dołu.

Napęd z ramieniem łamanym

Znakomicie sprawdza się w przypadku bram montowanych na bardzo szerokich słupach, najczęściej betonowych, ceglanych lub kamiennych. Siłownik nie wymaga ingerencji w konstrukcję słupa, a ponadto charakteryzuje się prostotą montażu. Napęd pozwala na prawidłową pracę bramy o skrzydle do długości 3,5 metra.

Napęd podziemny

To zdecydowanie najdroższa propozycja, która wiąże się z dodatkowymi pracami, mającymi na celu ukrycie pod powierzchnią gruntu skrzyni z siłownikami, a także zapewnienie odpowiedniego odwodnienia siłownika. Na podziemny napęd do bram skrzydłowych najczęściej decydują się osoby, którym zależy na estetyce (napęd jest całkowicie niewidoczny i nie wpływa na wizualną stronę bramy czy też całej posesji), uzyskaniu pełnego otwarcia skrzydła (do 180°) lub też poszukują siłownika do ciężkich bram i intensywnej eksploatacji.

Na co zwrócić uwagę, wybierając napęd do bramy skrzydłowej?

Prawidłowe działanie napędu do bramy skrzydłowej zależy od wielu czynników. Przygotowaliśmy małą listę kontrolną, abyś mógł skonfrontować swoje oczekiwania z aspektami wpływającymi na funkcjonalność konstrukcji. Wiedząc, czego chcesz i w związku z tym, na co musisz zwrócić uwagę, z pewnością podejmiesz właściwą decyzję zakupową.

Moc napędu

Aby wprawić w ruch skrzydła bramy o określonej wadze (parametry bramy sprawdzisz na stronie producenta), potrzebujesz odpowiedniej mocy. Najlepiej, żeby była o 20-40% większa niż wymagana w specyfikacji produktu, gdyż dzięki temu poprawisz żywotność konstrukcji. Brama, która nie będzie musiała pracować na maksymalnym obciążeniu, zostanie z Tobą na dłużej. Koniecznie zwróć uwagę na długość skrzydła i sprawdź, czy siłownik, który planujesz zakupić, obsługuje wskazany przez Ciebie zakres. Choć moc napędu powinna być dostosowania również do intensywności użytkowania konstrukcji i dodatkowych funkcji, nie zależy stosować zbyt wysokiego zapasu mocy. W końcu nikt nie lubi otrzymywać zbyt wysokich rachunków za energię.

Napięcie zasilania napędu

Na rynku spotkasz siłowniki z silnikami 230 V lub 24 V. Jeśli Twoja brama nie należy do najlżejszych i ma stosunkowo dużą masę, szukaj napędu o wyższym napięciu.

Czas otwierania i zamykania bramy

Choć większość siłowników osiąga czas pełnego ruchu skrzydła bramy w czasie 20-40 sekund, istnieją napędy w wersji turbo, np. siłownik Premier.24 od firmy Beninca, któremu wystarczy 9 sekund, by dotrzeć do bariery 90° (pełny ruch).

Liczba cykli dobowych

Przed zakupem napędu do bramy skrzydłowej, musisz zastanowić się, jak często będziesz otwierać i zamykać swoją bramę. W przypadku automatyki do bramy przydomowej wystarczy obciążenie do 50 cykli dobowych (liczba otwarć i zamknięć bramy). Jeśli Twoja brama będzie pracować naprawdę intensywnie, gdyż np. znajduje się przy zakładzie produkcyjnym, postaw na siłownik, który może wykonać ponad 50 cykli w ciągu dnia. 

Warunki montażowe – szerokość słupków

Aby Twój napęd pracował prawidłowo, umożliwiając otwarcie bramy do samego końca i jej domknięcie, musisz zwrócić uwagę na szerokość słupka bramowego, czyli odległość zawiasu do krawędzi słupka. Słupki szerokie potrzebują siłowników o większej długości niż słupki wąskie. Jako że wiele napędów posiada centralę sterującą w formie osobnej puszki, upewnij się, że masz stosowne przewody. Ich rodzaj będzie zależeć od tego, czy zamierzasz sterować bramą za pomocą przycisku znajdującego się wewnątrz domu/biura, planujesz zainstalować fotokomórkę i lampę sygnalizacyjną itp. Na rodzaj i długość przewodów ma wpływ również to, na jakiej wysokości zamontujesz siłowniki (a to z kolei zależy od konstrukcji bramy).

Praca w niekorzystnych warunkach

Kupując napęd, upewnij się, że wszystkie jego elementy są odporne na wilgoć, odpowiednio zabezpieczone przed korozją, a wskazany przez producenta zakres temperatur pozwala na bezawaryjną pracę w warunkach zimowych.

Czym jeszcze warto kierować przy wyborze napędów do bram skrzydłowych?

Decydując się bramę automatyczną, warto poszukać rozwiązania, które umożliwia awaryjne otwieranie bramy zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Ciekawym rozwiązaniem jest także możliwość pracy dwufunkcyjnej, czyli całościowe otwieranie bramy i otwarcie w trybie furtki. Inwestując w bramę skrzydłową z napędem, należy pomyśleć o urządzeniach sterujących i zabezpieczających oraz dodatkowych funkcjach, np. łączących pracę bramy z systemem smart home.

Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem:

https://beninca.pl/miniprzewodnik-po-akcesoriach-do-bram-wjazdowych-z-napedem-co-wybrac-by-poprawic-komfort-uzytkowania-i-bezpieczenstwo/