fbpx

Brama dwuskrzydłowa – jaki napęd do niej wybrać?

Bramy dwuskrzydłowe to jedne z najczęściej wybieranych konstrukcji w domach i na obszarach przemysłowych. Nowoczesne bramy skrzydłowe są najczęściej wyposażone w napędy. Zamontowane siłowniki szybko i płynnie otwierają oraz zamykają skrzydła bramy. Jednak aby móc cieszyć się działaniem automatyki do bramy dwuskrzydłowej, należy odpowiednio dobrać napęd, a to nie zawsze proste zadanie. Zanim wybierzesz odpowiedni napęd, przeanalizuj najważniejsze parametry swojej bramy i porównaj je z parametrami automatyki. 

Nie wiesz od czego zacząć? Przeczytaj nasz poradnik, aby lepiej zrozumieć specyfikę doboru napędu do bramy dwuskrzydłowej. Jeżeli nie czujesz się na siłach, żeby na własną rękę wybrać napęd do bramy, możesz też skorzystać ze wsparcia ekspertów Beninca. 

Jakie parametry bramy dwuskrzydłowej Cię interesują?

Zanim zdecydujesz, jaki napęd do bramy dwuskrzydłowej zamontujesz, dokładnie przeanalizuj tych kilka elementów.

Szerokość skrzydła bramy

Zacznij od sprawdzenia, jaka jest maksymalna długość skrzydła, jaką może obsłużyć wybrany napęd do bramy dwuskrzydłowej. Specjaliści sugerują dobór napędu zgodny z zaleceniami producenta. Nieodpowiedni dobór napędu może spowodować jego nieodpowiednią pracę i w konsekwencji zmniejszyć jego żywotność. 

Ciężar bramy dwuskrzydłowej

Ogromną rolę w doborze siłownika do bramy dwuskrzydłowej jest ciężar skrzydeł, pod który dobiera się moment obrotowy silnika napędu. Informację o ciężarze bramy znajdziesz w specyfikacji technicznej od producenta. W tym przypadku również zalecamy zachować zapas mocy (ok. 25%), aby napęd nie działał na granicy swoich możliwości. W ten sposób elementy napędu zachowają żywotność na dłużej. W przypadku lekkiej bramy ze skrzydłami ważącymi po 150 kg każdy, wystarczy napęd o sile ok. 1800N.

Szerokość słupków bramy

Oznacza to odległość zawiasu od krawędzi słupka. Dlaczego to ma znaczenie? Za mały przekrój słupka może uniemożliwić zastosowanie zwykłego siłownika. Inny napęd kupisz do bramy na wąski słupek, a jeszcze inny na szeroki słupek. Odpowiedni dobór napędu względem wielkości słupka ma ogromny wpływ na poprawną pracę napędu i jego żywotność. 

Intensywność użytkowania 

Napędy do bramy dwuskrzydłowej dobieraj na podstawie tego, jak często planujesz otwierać i zamykać bramę. Automatyka do bram jest zwykle przeznaczona do pracy przydomowej lub intensywnej, przemysłowej. Mechanizm do intensywnej pracy wytrzymuje obciążenie nawet ponad 50 cykli (liczba otwarć i zamknięć bramy). Taki napęd sprawdzi się na osiedlach mieszkaniowych i przy zakładach produkcyjnych, gdzie użytkowanie bramy będzie zdecydowanie bardziej intensywne, niż w domku jednorodzinnym.

Możliwość zaprogramowania sekwencyjnego otwierania

Nie raz i nie dwa będzie Ci potrzebna możliwość otworzenia tylko jednego skrzydła zamiast obu naraz. Dzięki temu możesz wejść na teren posesji pieszo, wprowadzić rower albo wpuścić kuriera z paczką. Sekwencyjne otwieranie bramy w napędzie pozwala uniknąć konieczności otwierania obu skrzydeł bramy za każdym razem.

Dodatkowe funkcje

Sprawdź, jakie dodatkowe możliwości oferuje Ci automatyka. Fotokomórki, ręczne odblokowywanie, pamięć ustawień to tylko niektóre z dodatkowych funkcji, spośród których możesz wybierać. Czasem warto wybrać nieco bardziej rozbudowany system automatyki, aby ułatwić sobie codzienne korzystanie z bramy.

Wciąż masz wątpliwości, jaki napęd do swojej bramy dwuskrzydłowej wybrać? Sprawdź pełną ofertę bram skrzydłowych na naszej stronie internetowej i porównaj parametry wybranych modeli. Skontaktuj się z naszymi ekspertami – pomożemy Ci wybrać najlepszy napęd do Twojej bramy dwuskrzydłowej.

Comments (1)

Comments are closed