fbpx

Co wpływa na żywotność napędu do bramy?

Brama wjazdowa z napędem to spory wydatek – nic więc dziwnego, że chcemy, aby działała jak najdłużej. Sprawnie działająca brama, która nie wymaga naprawy, to priorytet dla każdego właściciela domu lub zakładu. Ale co sprawia, że brama działa bez zarzutu przez lata? Co robić, żeby uniknąć awarii w najmniej spodziewanym momencie? Dziś przyjrzymy się najważniejszym czynnikom, które mają wpływ na długą żywotność bram i automatyki.

Bezawaryjna automatyka do bramy

Aby cieszyć się niezawodną pracą napędu do bramy, musimy o nią dbać – to jasne. Jak to robić, wyjaśnimy w dalszej części wpisu (ten temat poruszyliśmy też we wpisie o konserwacji i czyszczeniu bram wjazdowych). Warto tu jednak podkreślić, że wpływ na niską awaryjność napędu i całej bramy mamy już w momencie zakupu! Jeżeli chcemy zadbać o długą żywotność naszego napędu do bramy wjazdowej, musimy dokładnie przemyśleć wybór konkretnego napędu. Jak wybrać napęd do bramy, który nie będzie się psuł?

Jak dobrać napęd do bramy?

Kluczem do długiej żywotności napędu jest odpowiednie jego dopasowanie do samej bramy. Pewnym rozwiązaniem jest zakup bramy od razu z napędem. Jeśli jednak dokupujesz siłowniki do bram osobno, pamiętaj, aby zwrócić uwagę na kilka czynników. Najważniejszym z nich jest na pewno dopasowanie mocy silnika do ciężaru bramy. Bez tego napęd będzie się zużywał znacznie szybciej i dużo łatwiej ulegnie awarii. Nie bez przyczyny producenci automatyki do bram zachęcają do zakupu napędu z zapasem mocy. Jeśli dobierzemy mechanizm z mocą na granicy dopuszczalnej czy zalecanej wagi, całość szybciej się zużyje i urządzenie będzie bardziej podatne na usterki. Zaleca się zachowanie ok. 20% zapasu mocy napędu, aby silnik nie był stale przeciążony. 

Waga bramy i długość skrzydeł w przypadku bram skrzydłowych ma ogromne znaczenie przy wyborze napędu. Podobnie odporność na działanie warunków atmosferycznych, prędkość przesuwu napędu, płynność otwierania i zamykania bramy i kilka innych elementów. O tym, jak wybierać napędy do poszczególnych rodzajów bram, pisaliśmy już w poprzednich wpisach na blogu Beninca, dlatego serdecznie zachęcamy do lektury:

Warto też wziąć pod uwagę to, jak często będziemy otwierać bramę w ciągu doby. Ilość cykli, które napęd będzie wykonywał w ciągu dnia to bardzo ważna informacja przy zakupie napędu do bram. 

Podsumowując, musimy powiedzieć, że do prawidłowej współpracy bramy i napędy konieczne jest przemyślane i właściwe dobranie napędu do rodzaju bramy. Aby cały system był sprawny przez maksymalnie długi okres, konieczne jest przestrzeganie dopuszczalnej ilości cykli na godzinę czy maksymalnego obciążenia napędu. Jeśli masz wątpliwości, jak dopasować bramę do napędu, skorzystaj z informacji zawartych na naszej stronie lub skontaktuj się z naszymi konsultantami.

Jak zamontować bramę, aby uniknąć awarii napędu?

Odpowiedni, prawidłowo przeprowadzony montaż bramy ma bezpośredni wpływ na płynność jej działania. Profesjonalny montaż i dobra regulacja bramy przekłada się na małą awaryjność w przyszłości. Jeżeli więc nie znamy się na montażu bardziej zaawansowanych modeli, lepiej pozostawić to doświadczonej ekipie. Nawet najlepsza brama z najwyższej półki wyposażona w najdroższy napęd nie będzie działała prawidłowo, jeżeli oba te elementy nie zostaną zamontowane prawidłowo, zgodnie z zaleceniami od producentów sprzętu.

Przed wyposażeniem bramy w napęd musimy ją właściwie wyregulować. Co mamy do sprawdzenia na tym etapie? Przede wszystkim, czy możemy otworzyć bramę bez oporów. Zwróć uwagę, czy ruch bramy przy otwieraniu i zamykaniu jest płynny i czy nie występuje żadne tarcie. Szczególnie w przypadku bram rozwiernych sprawdź, czy brama nie buja się na boki i nie stawia oporu przy otwieraniu. Dobrze wyważona równowaga bramy to podstawa. Aby sprawdzić balans bramy, musimy zobaczyć, czy zatrzymane w miejscu skrzydło bramy nie opada ani nie porusza się pomimo braku ingerencji z naszej strony.

Konserwacja bramy i napędu

Tak jak już wspomnieliśmy, o czyszczeniu bram przeczytasz więcej w jednym z poprzednich wpisów na naszym blogu. Poruszyliśmy tam też kwestię konserwacji napędów do bram, ale przypomnimy ją w skrócie tutaj. Jak dbać o napęd do bramy? Zacznij od przeczyszczenia fotokomórki i obudowy napędu z zanieczyszczeń, które mogły się tam dostać – liści czy piasku. To też dobry moment na skontrolowanie stanu izolacji przewodów. A skoro wiesz już, że płynna praca bramy ma wpływ na prawidłową pracę napędu, nie zapomnij skontrolować tego podczas przeglądu. W tym celu trzeba będzie wysprzęglić siłownik i przetestować otwieranie oraz zamykanie. Jeżeli jest płynne, a brama nie stawia oporu, wszystko powinno być w porządku. Sprawdź również, czy na wybranych elementach bramy nie pojawiła się rdza, zwłaszcza na sprężynach i prowadnicach.

Regularne przeglądy i serwisowanie bramy

Pewne elementy możemy sprawdzić sami, ale dobrze raz na jakiś czas (również po to, by utrzymać gwarancję na sprzęt) zamówić profesjonalny serwis i sezonowy przegląd bramy wraz z napędem. Specjalista fachowym okiem spojrzy na każdą część i osądzi, czy potrzebna jest wymiana lub dodatkowe prace konserwacyjne. Najlepiej zdecydować się na przegląd po sezonie zimowym, czyli już niebawem. Przede wszystkim dlatego, że zimą zarówno brama, jak i napęd, są narażone na skrajne zakresy temperatur, obciążenie śniegiem czy silne wiatry. Pamiętaj – regularnie serwisowana i zadbana brama posłuży Ci przez długie lata, o każdej porze roku.

Prawidłowe użytkowanie napędu i bramy – czego się wystrzegać?

Na zmniejszenie żywotności napędu do bramy ma też wpływ sposób, w jaki na co dzień użytkujemy bramę. Jednym z najczęstszych błędów, które mogą przeciążyć napęd, jest odśnieżanie podjazdu bramą. Dodatkowy ciężar śniegu często stanowi zbyt duże obciążenie dla silnika napędu, przez co dużo łatwiej o awarię. Dlatego tak ważne jest, aby usuwać z drogi każdą przeszkodę, która znajdzie się na torze ruchu płaszcza bramy. 

Niestety nierzadkim widokiem na osiedlach i przy domkach jednorodzinnych są też dzieci wspinające się po uruchomionej bramie. Tu sytuacja wygląda podobnie – gwałtownie zwiększa się obciążenie bramy, wobec czego siłownik może zostać przeciążony. Więcej o tego typu błędach pisaliśmy we wpisie: Najczęstsze błędy w użytkowaniu napędu do bramy

Tych kilka prostych wskazówek pomoże Ci zadbać o swój napęd do bramy. Tym samym przedłużysz jego trwałość i żywotność, ale też ograniczysz koszty na naprawy sprzętu.