fbpx

Co wpływa na żywotność napędu do bramy?

Brama wjazdowa z napędem to spory wydatek – nic więc dziwnego, że chcemy, aby działała jak najdłużej. Sprawnie działająca brama, która nie wymaga naprawy, to priorytet dla każdego właściciela domu lub zakładu. Ale co sprawia, że brama działa bez zarzutu przez lata? Co robić, żeby uniknąć awarii w najmniej spodziewanym momencie? Dziś przyjrzymy się najważniejszym czynnikom, które mają wpływ na długą żywotność bram i automatyki.

Bezawaryjna automatyka do bramy

Aby cieszyć się niezawodną pracą napędu do bramy, musimy o nią dbać – to jasne. Jak to robić, wyjaśnimy w dalszej części wpisu (ten temat poruszyliśmy też we wpisie o konserwacji i czyszczeniu bram wjazdowych). Warto tu jednak podkreślić, że wpływ na niską awaryjność napędu i całej bramy mamy już w momencie zakupu! Jeżeli chcemy zadbać o długą żywotność naszego napędu do bramy wjazdowej, musimy dokładnie przemyśleć wybór konkretnego napędu. Jak wybrać napęd do bramy, który nie będzie się psuł?

Jak dobrać napęd do bramy?

Kluczem do długiej żywotności napędu jest odpowiednie jego dopasowanie do samej bramy. Pewnym rozwiązaniem jest zakup bramy od razu z napędem. Jeśli jednak dokupujesz siłowniki do bram osobno, pamiętaj, aby zwrócić uwagę na kilka czynników. Najważniejszym z nich jest na pewno dopasowanie mocy silnika do ciężaru bramy. Bez tego napęd będzie się zużywał znacznie szybciej i dużo łatwiej ulegnie awarii. Nie bez przyczyny producenci automatyki do bram zachęcają do zakupu napędu z zapasem mocy.