Brama wjazdowa z napędem a pobór prądu
Automatyczna brama wjazdowa to bez wątpienia duże ułatwienie dla użytkowników. Choć w komfort i wygodę warto inwestować, wiele osób obawia się, że w związku z rosnącymi cenami energii elektrycznej, koszty związane z użytkowaniem bramy z napędem mogą zbyt mocno nadwyrężyć domowy budżet. Wyjaśniamy, jak automatyka bramowa wpływa na wysokość rachunków za prąd, ile energii potrzebuje napęd do bramy i od czego jeszcze zależy pobór prądu.
Wysokie rachunki za prąd, przez wielu nazywane paragonami grozy, spędzają sen z powiek użytkowników. Za taki stan rzeczy odpowiada nie tylko sytuacja na rynku energetycznym w Polsce, ale i zmiany, jakie nastąpiły w naszym stylu życia, czyli przede wszystkim wprowadzenie nowych urządzeń do gospodarstwa domowego. Choć mogłoby się wydawać, że im większy sprzęt, tym większe zużycie, prawda wygląda zupełnie inaczej. Zjadacze energii na ogół mają niewielkie wymiary. Dobra wiadomość jest taka, że bramy z napędem elektrycznym zaliczają się do kategorii energooszczędnej, zużywając (średnio) mniej prądu niż czajnik elektryczny. Mimo że zużycie prądu zależy od typu i specyfiki bramy wjazdowej, roczny pobór w przypadku użytkowników prywatnych na ogół nie przekracza ok. 50 kWh. Dla porównania roczny pobór prądu w przypadku czajnika o średniej mocy, tj. ok. 2000 W, wynosi ok. 240 kWh, a zatem prawie pięciokrotnie więcej niż w przypadku automatycznej bramy.
Czynniki wpływające na efektywność energetyczną automatycznej bramy wjazdowej
Efektywność energetyczna bramy zależy od wielu czynników, takich jak konstrukcja samego napędu, waga bramy i opór stawiany przez skrzydła, stan techniczny konstrukcji, zastosowanie dodatkowych funkcji, częstotliwość użytkowania czy warunki środowiskowe.
Konstrukcja napędu
Jako że napęd napędowi nie jest równy, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na zastosowane siłowniki, ale i systemy sterowania, które mogą minimalizować straty mocy. Wyprodukowane przez naszą firmę napędy do bram wjazdowych jako jedyne na rynku mają wbudowany system ESA® (patent firmy Beninca), dzięki czemu pobór mocy w stanie spoczynku wynosi tylko 8 mA, a siłownik zalicza się do klasy energetycznej A+. Szacunkowy roczny koszt energii użytkowania napędu (w fazie czuwania) z ESA® wynosi około 5 złotych, a zatem 10-20 razy mniej niż w przypadku standardowego napędu.
Sposób użytkowania bramy
Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na wysokość rachunków za prąd jest sposób użytkowania bramy z napędem. Jeśli otwieramy i zamykamy bramę tylko kilka razy dziennie (łącznie do 50 cykli na dobę), to raczej nie musimy się martwić o pobór mocy. Inaczej może wyglądać kwestia użytkowania bram w przypadku dużych obiektów przemysłowych, gdzie o różnych porach dniach i nocy można zaobserwować duże natężenie ruchu. W takich warunkach znakomicie odnajdą się napędy do bram przemysłowych, które różnią się od klasycznych mechanizmów stosowanych w przydomowych bramach wjazdowych. Są bardziej wytrzymałe i mocniejsze, dzięki czemu bez problemu znoszą trudy intensywnej pracy.
Warunki środowiskowe
Temperatura, wilgotność czy opory wynikające z warunków atmosferycznych mogą wpływać na pracę napędu do bramy. Niskie temperatury mogą (choć nie muszą) zwiększać lepkość smarów i olejów, co prowadzi do większego oporu ruchu mechanizmów. Z kolei wysoka wilgotność powietrza często powodować korozję elementów elektrycznych i mechanicznych, co również negatywnie oddziałuje na efektywność energetyczną. Przed zakupem napędu trzeba upewnić się, że jest naprawdę wysokiej jakości i pochodzi ze sprawdzonego źródła. Ważną kwestią jest sprawdzenie zakresu temperatur, w jakich może pracować siłownik. Nie bez znaczenia jest regularna konserwacja. Więcej o wpływie pogody na bramę wjazdową z napędem przeczytasz tutaj.
Jak zmniejszyć zużycie energii?
Automatyczne napędy do bram mogą przyczynić się do znacznego zmniejszenia rachunków za prąd, jeśli zostaną odpowiednio zoptymalizowane pod kątem zużycia energii. Wiele nowoczesnych systemów wyposażonych jest w funkcje oszczędzania energii (upewnij się, że został o aktywowany), które pozwalają na redukcję poboru prądu w czasie, gdy napęd nie jest używany, a także czujniki pozwalające na precyzyjne dostosowanie siły napędu do wagi i oporu bramy. Ważną kwestią jest regularna konserwacja zarówno bramy, jak i napędu. Dobrze utrzymana konstrukcja pracuje bez zarzutu, zużywając mniej energii. Jeśli Twoja brama swoje już przeżyła, może warto rozważyć jej wymianę. Nowoczesne modele mają na ogół wyższe wskaźniki energooszczędności.
W dobie niemarnowania zasobów dobrym rozwiązaniem może okazać się zasilanie solarem. Panele słoneczne mogą dostarczać energię niezbędną do pracy automatycznego napędu bramowego, pozwalając na znaczne obniżenie kosztów związanych z jego użytkowaniem. Jednym z pomysłów jest wykorzystanie systemu sterowania inteligentnego domu do zdalnego zarządzania pracą napędu. Dzięki temu można zaplanować otwieranie i zamykanie bramy w optymalnych godzinach, co również przekłada się na oszczędności.
Energooszczędne napędy do bram Beninca
Jeśli dopiero rozważasz zakup napędu bramowego, polecamy Twej uwadze:
BULL624SW / BULL624SW.S – do bram przesuwnych do 800 kg wagi;
JIM.4SW – przeznaczony do bram o powierzchni 16 m² i 4,5 m wysokości;
TOM50M / TOM5024E – do bram skrzydłowych na wąskie słupki.
Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem:
https://beninca.pl/naped-do-bramy-garazowej-czym-sie-kierowac-przy-wyborze/