fbpx

Jaki napęd do bramy przesuwnej wybrać?

Chcesz kupić wydajny i trwały napęd do bramy przesuwnej, który będzie Ci służył bezawaryjnie przez wiele lat? Przeczytaj nasz poradnik wyboru automatyki do bram przesuwnych i poznaj najważniejsze kryteria zakupu. Podpowiemy Ci też, który napęd do bramy przesuwnej Beninca sprawdzi się najlepiej w przypadku posiadanej przez Ciebie bramy. Jeśli będziesz zainteresowany zakupem, możesz dokonać zamówienia na naszej stronie. Zapraszamy do lektury!

Najlepszy automat do bramy przesuwnej – kryteria wyboru

1 – Parametry bramy: długość, ciężar. Jakie siłowniki do bramy przesuwnej podołają zadaniu?

Pierwszym kryterium doboru automatyki do bram przesuwnych są parametry samej bramy, a więc jej długość i ciężar. Jeśli zdecydujesz się na napęd do bramy przesuwnej Beninca, w nazwie kategorii i opisie każdego modelu napędu znajdziesz informację o maksymalnej wadze bramy, przy jakiej automat działa poprawnie. Uwaga jednak! Aby kupić funkcjonalny napęd do bramy przesuwnej na długie lata, warto zachować zapas mocy wysokości nawet 40% (min. 30%). Niewskazane jest, by silnik do bramy przesuwnej ciągle pracował na granicy możliwości, ponieważ prowadzi to do szybszego zużycia, a dodatkowo zwiększa ryzyko awarii.

2 – Częstotliwość używania bramy, a co za tym idzie napędu do bramy przesuwnej

Jeśli nigdy wcześniej nie posiadałeś automatycznej bramy przesuwnej i nie potrafisz określić, jak często będziesz z niej korzystał, nie przejmuj się – nie chodzi o konkretną liczbę. Rozróżnienie tyczy się napędów do bram przesuwnych stosowanych prywatnie/przydomowo, bądź przemysłowo. Przydomowy silnik do bramy przesuwnej będzie sprawnie funkcjonował przy liczbie cykli otwierania-zamykania nie większej niż 50 w ciągu doby. Natomiast przemysłowy silnik do bramy przesuwnej pozwala na więcej niż 50 cykli na dobę. Do zakładu pracy wielokrotnie w ciągu dnia – a czasem również nocy – przyjeżdżają pracownicy, dostawcy, klienci i wiele innych osób, dlatego też automatyka do bram przesuwnych musi być wydajniejsza. Tutaj także warto postawić na silnik do napędu bramy przesuwnej z zapasem mocy.

3 – Jaki silnik do bramy przesuwnej w napędzie?

Silnik do bramy przesuwnej to bardzo ważny element napędu. Popularnymi rozwiązaniami są silniki do napędu bramy przesuwnej 230 V i 24 V. Te drugie, nowocześniejsze, prezentują się korzystniej pod względem sposobu pracy i funkcji. Silnik do napędu bramy przesuwnej 24 V pozwala na regulację prędkości, działa cicho, zapewnia płynną pracę skrzydła bramy, a pod koniec każdego manewru zwalnia tempo przesuwu skrzydła.

4 – Napędy do bram przesuwnych a funkcje obowiązkowe i dodatkowe

Wybierając napęd do bramy przesuwnej, należy zwrócić uwagę na funkcje – zarówno te, które mieć trzeba, jak i te, z których skorzystać warto. Do kluczowych funkcji siłowników do bramy przesuwnej należą sprawny system awaryjnego otwierania i możliwość ręcznego odblokowania przekładni celem obsługiwania bramy przesuwnej manualnie. Najczęściej automatyka do bram przesuwnych odblokowywana jest dopasowanym kluczykiem. Wartym uwagi rozwiązaniem jest zastosowanie akumulatora awaryjnego, zwłaszcza gdy chcesz korzystać z napędu do bramy przesuwnej w firmie bądź na innym terenie często uczęszczanym. Dzięki akumulatorom napędy do bram przesuwnych pozostają funkcjonalne niezależnie od dostępu do prądu z sieci.

Inne funkcje i elementy, które dobrze mieć w automacie do bramy przesuwnej, to czujnik amperometryczny wykrywający przeszkodę, magnetyczne wyłączniki krańcowe, tryb oszczędzania energii (uśpienie centrali i umiarkowany pobór prądu), mechanizm samoblokujący, cicha praca, zabezpieczenie przed przeciążeniami, awaryjne wejścia w sterownikach, tryb furtki, współpraca z akcesoriami (np. lampą ostrzegawczą, fotokomórką, systemem smart home), piloty, z którymi może współpracować automat do bramy przesuwnej, możliwość sterowania bramą przy użyciu smartfona.

5 – Warunki pracy napędu do bramy przesuwnej

To, jaki napęd do bramy przesuwnej wybrać, zależy również od warunków terenu i atmosferycznych. Jeżeli szukasz automatyki do bram przesuwnych mającej działać w wysokich temperaturach i ciągłym nasłonecznieniu bądź w niskich temperaturach i ciągłym kontakcie z deszczem, śniegiem, lodem, sprawdź w specyfikacji modelu zakresy temperatur i odporność na wilgoć, wodę. Co zaś się tyczy ukształtowania terenu, przed montażem napędu do bramy przesuwnej upewnij się, że brama przesuwna ma odpowiednio głęboki fundament, została precyzyjnie wypoziomowana, a jej elementy – profil jezdny, wózki, rolki jezdne – działają poprawnie.

Jaki napęd do bramy przesuwnej? Na to zwróć uwagę!

  1. Zanim zamontujesz siłowniki do bramy przesuwnej, upewnij się, że brama przesuwna działa poprawnie – przesuwa się płynnie, nie powoduje tarć, które negatywnie przekładają się na żywotność automatyki do bram przesuwnych. Skorzystaj z pomocy fachowców, którzy podczas przeglądu technicznego podpowiedzą Ci, czy konieczny jest remont.
  2. Wybierz konkretnie napęd do bramy przesuwnej, a nie jakikolwiek. Napędy do bram skrzydłowych i garażowych przygotowane zostały do pracy w innych warunkach.
  3. Montaż napędu do bramy przesuwnej musi poprzedzić przygotowanie instalacji elektrycznej prowadzącej do bramy, a w razie wyboru automatyki z zasilaniem awaryjnym akumulatorem także montaż i przyłączenie akumulatora.
  4. Pamiętaj, że napęd do bramy przesuwnej 1000 kg to za słaby model do bramy ważącej 1000 kg. Nigdy nie zapominaj o zapasie mocy! Zapas zapewnia prawidłową pracę automatu do bramy przesuwnej w trudnych warunkach atmosferycznych, np. w przypadku oblodzenia lub przy niskiej temperaturze, kiedy to smar gęstnieje i zwiększa opór, a także w przypadku mechanicznych przeszkód, np. piasku czy liści w szynie nośnej.

Jaki napęd do bramy przesuwnej Beninca?

Szukasz produktu wysokiej jakości, użytecznego, trwałego i wyposażonego w nowoczesne funkcje? Polecamy napęd do bramy przesuwnej Beninca w jednej z przygotowanych przez nas kategorii:

Obejrzałeś produkty dostępne w powyższych kategoriach, ale nadal nie jesteś pewien, jaki napęd do bramy przesuwnej wybrać? Skontaktuj się z nami, a udzielimy Ci wskazówek i pomożemy w doborze właściwego silnika do bramy przesuwnej. Zadzwoń pod numer: 798 859 859, bądź wyślij e-mail na adres: biuro@beninca.pl lub beninca@beninca.pl.

Interesują Cię napędy do bram przesuwnych i chcesz wiedzieć więcej o ich doborze i używaniu? Sprawdź inne poradniki specjalistów z firmy Beninca. Polecamy:

Co wpływa na żywotność napędu do bramy?